100 elever bliver ufrivilligt placeret på Langkaer og Viby Gymnasium
Nye fordelingsregler sender elever fra lokalområdet mod de mindst søgte gymnasier.
Ved ansøgningsrunden til gymnasierne i foråret blev gymnasierne Langkaer og Viby Gymnasium de mindst søgte. Det betyder, at 57 elever nu bliver sendt mod Langkaer Gymnasium og 55 mod Viby Gymnasium, selvom eleverne slet ikke har ønsket gymnasierne. Det skriver Århus Stiftstidende.
Efter Langkaer Gymnasium sidste år begyndte at fordele eleverne i klasser baseret på etnicitet er nye fordelingsmetoder blevet diskuteret blandt gymnasierne. Institut for Menneskerettigheder erklærede, at det var ulovligt at inddele eleverne efter Langkaers metoder.
I stedet har skolerne indført regler, der skal få spredt eleverne jævnt ud over gymnasierne, på tværs af baggrund og karakterer. Bl.a. bliver de, der bor tættest på de mindst populære gymnasier, tilbudt en plads der. Normalt er det sådan, at elever, der bor langt væk fra de populære gymnasier, bliver hevet fat i og tilbudt et alternativ.
Den nye regel betyder, at det er blevet sværere for unge fra Tilst eller Viby at søge uden for lokalområdet. Det er problematisk, mener Hanne Roed, medlem af regionsrådet for Radikale Venstre, og politisk repræsentant i fordelingsudvalget Øst
»Hvis man skal ridse det lidt barskt op, så har vi i den ene ende minoritetsgymnasierne og i den anden ende gymnasier for hvide akademikerbørn,« siger hun til Århus Stiftstidende.