Fortsæt til indhold
Aarhus

Power får overvældende interesse til nye job

Infomødet om job i den nye butik i Tilst må nu rykke lokaler pga. stor interesse.

Til sommer skal 50 medarbejdere rekrutteres til Powers nye butik i Tilst. I den forbindelse holder elektronikkæden et informationsmøde torsdag den 11. maj, som nu har fået så overvældende interesse fra jobsøgende, at butikskæden må finde nye lokaler til mødet.

»Indtil videre har vi fået over 400 henvendelser, og det er mere, end det nuværende rum kan bære. Vi er enormt benovede over den store interesse og håber, at der kommer mange flere,« siger Simon Frølich, HR-chef hos Power.

De tidligere lokaler havde plads til 350 personer, men allerede nu har kæden fået godt 400 tilmeldinger og forventer en større tilstrømning i dagene op til.

»Vores erfaring siger os, at vi får mange tilmeldinger i sidste øjeblik, så vi regner med, at der kommer en del flere,« siger Simon Frølich.

Siden Power åbnede deres tredje varehus i Danmark, har interessen i virksomheden steget. Og derfor begyndte de at afholde informationsmøder, når de slog nye stillinger op.

»Når vi fik 1.000 henvendelser, så fik vi også rigtigt mange af de samme spørgsmål. Derfor tænkte vi på at, der måske var et behov for en infoaften, hvor vi kunne svare på alle de her spørgsmål.«

Informationsmødet bliver afholdt den 11. maj i Radisson Blu Scandinavia Hotel i Aarhus i lokaler, hvor der er plads til omkring 650 personer.

Vil du have seneste nyt om Aarhus direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste nyheder fra JP Aarhus én gang i døgnet - klik her, sæt flueben ved Aarhus og indtast din mailadresse. Følg også JP Aarhus på Facebook
Artiklens emner
Power