Århus Håndbold er tyvstartet på næste sæson: Vi tager et ordentligt skridt
En plads lige uden for slutspilspladserne har givet cheftræner for Århus Håndbold Erik Veje Rasmussen mulighed for at arbejde intenst med sin trup, der næsten forbliver intakt over sommeren.
Slutspillet i mændenes håndboldliga buldrer derudad, hvor de fire sidste hold, som skal kæmpe om DM-titlen, er fundet.
Samtidig har der også været drama for alle pengene i nedrykningsspillet, hvor TM Tønder og Skanderborg hver især lykkedes med at sikre sig endnu en sæson i landets bedste håndboldrække.
Men en skærende kontrast til de spændende håndboldkampe, som april har budt på, er situationen i Århus Håndbold.
Som følge af en niendeplads i grundspillet i 888ligaen blev det hverken til slutspil eller nedrykningsspil for aarhusianerne, og derfor har sæsonen været slut for cheftræner Erik Veje Rasmussen og hans spillere siden de sidste kampe i grundspillet i slutningen af marts.
Fri har Århus Håndbold-spillerne dog ikke, forsikrer Erik Veje Rasmussen, som allerede nu er begyndt at kigge frem mod næste sæson.
»Holdet træner syv gange om ugen, hvor vi har rigtig meget fokus på hurtighed, finter og styrke. Det har egentlig været mit primære mål for den her periode, hvor vi ingen kampe har. Jeg kunne godt tænke mig at nå rigtig langt på den front, nu hvor vi endelig har haft chancen for at få trænet igennem og nørdet detaljer,« siger Erik Veje Rasmussen.
Faktisk fortæller Århus Håndbold-træneren, at spillerne er gået ind til denne lange, kampfrie periode med oprejst pande og masser af gåpåmod.
Derfor føler Erik Veje Rasmussen også, at det har været gavnligt for holdet, som allerede nu har næsten hele truppen til næste sæson til rådighed, fordi der er meget lidt udskiftning på holdet denne sommer.
Direktøren er optimist
»Jeg var spændt på at se, om spillerne ville gå 100 pct. ind i de her træninger, men det må jeg sige, at de har gjort. Det betyder også, at vi allerede nu, hvor sæsonen ikke er færdigspillet, kan begynde at se en forbedring af rigtig mange ting,« siger Erik Veje Rasmussen.
»Så det er vanvittig spændende. Vi begynder også at bygge vores spillemæssige koncept op nu, så vi ikke først skal til det i august.«
Det er ingen hemmelighed i Århus Håndbold, at alle i klubben som minimum havde forventet, at man ville ende i top otte i denne sæson og skulle være med i slutspillet.
Sådan har direktør i klubben Jan Nielsen det også.
Men ligesom Erik Veje Rasmussen ser han positivt på, at holdet har fået næsten to måneder, hvor man kan træne igennem uden at tænke på kampe.
Og da det kun er målmand Emil Nielsen, Frederik Krarup, Stian Brevik og Joachim Enggaard, som forlader klubben efter sæsonen, tror direktøren, at perioden kan være med til at give Århus Håndbold det helt rigtige skub til næste sæson.
»Havde vi haft stor udskiftning i truppen, ville det være forfærdeligt at stå tilbage med seks-syv spillere, som skulle træne knap to måneder uden kamp. Men vi har hele næste års trup til rådighed allerede nu. Jeg tror, at den her periode kan betyde, at vi tager et ordentligt skridt i næste sæson. Erik Veje Rasmussen er utrolig dygtig til at analysere fejlene fra sidste sæson, og hele trænerteamet arbejder stenhårdt på at rette de fejl allerede nu,« siger Jan Nielsen.
Målsætningen er klar
Ind på holdet til næste sæson kommer målmand Rene Villadsen, som har spillet i den tyske Bundesliga de seneste fire år, mens også venstrefløjen Tobias Møller fra GOG og den 19-årige Nikolaj Læse fra Odder trækker Århus Håndbold-trøjen over hovedet efter sommerferien.
De ændringer betyder også, at Jan Nielsen ubetinget er tilfreds, når han kigger ned over listen på næste sæsons trup, og direktøren forventer, at holdet igen bliver blandt Danmarks bedste.
»Jeg ser os som et hold, der skal med i top seks i næste sæson. Og det mener jeg også, at truppen er til. Vi har Erik Veje Rasmussen og Simon Sørensen som et godt trænerteam, der supplerer hinanden godt. Vi har en fysisk træner på fuld tid, som gerne skulle minimere skader og gøre spillerne endnu mere fit. Forhåbentlig er vi mindre uheldige i den kommende sæson, hvad skader angår, og så skal vi nok komme med i top otte og slutspillet,« siger Jan Nielsen.