Tøjmilliardær vil redde Latinerkvarteret
Ejer og adm. direktør Anders Holch Povlsen, Bestseller A/S, køber ikke ejendomme for at tjene penge. Massive ejendomsopkøb er en del af et storstilet bevaringsprojekt.
Et af de største privatfinansierede bybevaringsprojekter i Danmark nogensinde. Helt i tråd med Aarhus Kommunes bevarende lokalplan for Latinerkvarteret.
Sådan beskriver ejer og adm. direktør Anders Holch Povlsen, Bestseller A/S, sin investering for indtil videre omkring 100 mio. kr. i Volden i Aarhus. Planen er – ifølge en skriftlig meddelelse til JP Aarhus – en gennemgribende revitalisering af Volden gennem opkøb af gadens ejendomme.
Respekt for historisk miljø
Anders Holch Povlsen vil gennem selskabet Byliv sikre, at charmen i Latinerkvarteret ikke går tabt, men i stedet bevares som et levende sted med respekt for det historiske miljø, meddeler rigmanden.
»Når man går ned gennem Volden med dens toppede brosten, charmerende huse og lækre butikker får man en helt særlig følelse. Det unikke miks af pulserende handelsliv og fængende historiske bygninger skaber en sjælden hyggelig stemning, som man ikke oplever mange steder. Det er vores håb, at vi med dette bevaringsprojekt kan være med til at sikre, at man også kan opleve denne atmosfære i Volden om 5, 10 og 20 år,« skriver han.
Projektet kommer ifølge investoren til at indebære en »nænsom istandsættelse af ejendommenes facader, tage og udtryk« – alt sammen med respekt for den gældende lokalplan, den oprindelige arkitektur og gadens arkitektoniske helhed. Intentionen er – ud over at redde bygningerne – at skabe udvikling og et blomstrende handelsliv i området.
»Gaden har potentiale til at blive en af de foretrukne gader at handle i, men der er ingen tvivl om, at det er et vanskeligt projekt, der vil tage tid. Det kræver, at vi gør os umage, og at vi i samarbejde med butikkerne er med til at skabe den bedst mulige oplevelse for kunderne,« understreger Anders Holch Povlsen.
Han understreger, at Bestseller ikke er involveret i projektet, og at koncernens koncepter heller ikke passer ind i kvarteret, men at han ligesom sin far, Troels Holch Povlsen, personligt har en interesse for historiske bygninger. En interesse, som ikke er drevet af et ønske om at tjene penge.
Penge er sekundære
»På den helt lange bane håber vi selvfølgelig, at der kan være økonomi i det for os, men de økonomiske perspektiver har været sekundære i beslutningen om at gå ind i dette projekt. Hovedformålet er at være med til at bevare identiteten og charmen i området,« oplyser han.
Der er ikke fastsat en dato for projektets begyndelse, men ifølge Anders Holch Povlsen vil der tidligst være lavet en bevaringsplan for området i 2018. Renoveringen af de enkelte bygninger vil derefter ske løbende.