»Det er fantastisk«: Frivillige vælter ind til åbningsfesten
Aarhus 2017 har knapt skullet løfte en finger for at skaffe frivillige til lørdagens åbningsshow – også selvom der skal bruges 5.000.
Det har vist sig at være ganske nemt at få over 5.000 aarhusianere til at melde sig frivilligt til at være en del af kulturhovedstadens åbningsshow på lørdag. Faktisk overordentligt nemt.
»Vi har lukket for tilgang af flere frivillige. Der har været rigtig stor interesse. Det er fantastisk,« siger Ulla Svenningsen Lund, frivilligkoordinator hos Aarhus 2017.
De flere tusinde aarhusianere fordeler sig over en række opgaver på selve åbningsdagen. Den største post er uden tvivl de 4.000, som skal gå med under selve optoget, men derudover er en stor del af de omkring 1.000 korsangere og musikere på dagen også frivillige kræfter.
Omkring 450 ekstra frivillige sørger for andre opgaver på åbningsdagen.
At komme i mål med at rekruttere folk til åbningsshowet har da også været helt essentielt ifølge Ulla Svenningsen Lund:
»Hele pointen med åbningen er, at den skal involvere og engagere en masse mennesker. Det har været centralt helt fra starten, at det ikke bare var noget, man skulle møde op til, kigge på og så gå hjem fra igen.«
Folk kom af sig selv
Aarhus 2017 har gjort det synligt på sociale medier, hvordan man tilmelder sig, men derudover er der ikke gjort meget aktivt for at få folk meldt til åbningen. De har i høj grad tilmeldt sig selv.
At det har været så let at samle de mange tusinde til åbningsshowet, som klart er en af de antalsmæssigt tungeste begivenheder i kulturhovedstadsåret, skaber stor optimisme for resten af 2017 hos Ulla Svenningsen Lund.
»Nu vil jeg ikke begå hybris, men jeg vil næsten sige, at det er omvendt, så der er bekymring for, om vi kan holde alle dem, som er interesserede, beskæftigede,« siger hun.
Velkomstværterne
Medvirkende til den optimisme er også, at Aarhus 2017's frivillighedsprogram nu efter to års opbygning er helt flyvefærdigt og giver en sikkerhed for hele tiden at kunne komme i kontakt med frivillige, hvis det bliver nødvendigt.
Blandt de events, som ud over åbningsshowet i høj grad er hængt op på frivillige, er Det Kongelige Teaters ”Røde Orm”-forestilling. Der er det knap så meget antallet af frivillige, men mere tidsforbruget, som er en udfordring, da de 80 efterspurgte frivillige statister skal bruge rigtigt mange timer på forestillingen.
Alligevel mangler der kun omkring 15 frivillige for at være i mål.
Derudover bliver der trukket på frivillige fra Aarhus 2017, når der i løbet af året anløber krydstogtskibe ved Aarhus, ligesom videreudviklingen af det hedengangne ”Sculptures by The Sea”, som nu er udvidet og hedder ”The Garden”, også vil trække på frivillige fra organisationens rækker.
Til de sidstnævnte opgaver bruges de frivillige som såkaldte ”velkomstværter”, som kan gå folk i møde og besvare deres spørgsmål.