Misfarvede granitsten har forsinket opholdsplads ved Dokk1
5.000-10.000 kr. skønnes prisen at blive på at få afrenset stenene, der vil blive lagt ved det aarhusianske prestigeprojekt inden den store åbning af kulturhovedstadsåret.
Først kom det frem, at facaderne på Aarhushistoriens dyreste anlægsprojekt, Dokk1, er beklædt med de problematiske MgO-plader, der er ved at blive udskiftet. Nu viser det sig, at også granitsten til opholdspladsen ved det nye hovedbibliotek har givet grå hår hos folkene bag prestigeprojektet.
På Dokk1’s sydside skal opholdsniveauer af granit trappe ned mod Mellemarmen. Men i sommeren 2014 blev det opdaget, at der opstod misfarvninger på nogle af granitstenene, da de blev støbt ind i beton og således udsat for en basisk påvirkning. Det fortæller stadsdirektør Niels Højberg, Borgmesterens Afdeling, som Dokk1 refererer til.
Sten overfladebehandles
Der bliver brugt ca. 2.200 kvm granitsten foran Dokk1. Heraf udgør de synlige indstøbte lodrette flader, hvor der er risiko for misfarvning, ca. 150 kvm. Granittrappen skulle egentlig have stået færdig samtidig med Dokk1, der blev indviet den 20. juni 2015, men det var ikke til at finde ud af, hvorfor stenene blev misfarvede, konstaterer stadsdirektøren.
Afklaring af misfarvningen har medført en forsinkelse i forhold til den oprindelige tidsplan. Hvem der bærer den økonomiske risiko for denne forsinkelse, er endnu uafklaret.Niels Højberg, stadsdirektør, Borgmesterens Afdeling
»Det var vigtigt for alle parter først at finde en afhjælpningsmetode, inden stenene blev lagt, således at granitten kan fremstå, som den oprindeligt var tiltænkt. Det middel er nu fundet, og stenene er afrenset,« siger Niels Højberg, der oplyser, at løsningen er, at overfladebehandle granitten med et afhjælpningsmiddel.
Han understreger, at det lange hovedbrud for at finde en løsning ikke har haft den store betydning, idet de øvrige belægninger omkring letbanen ikke fuldt ud har kunnet blive færdiggjort pga. forsinkelser på letbanen.
»Det er godt, at vi er sikre på, at der er fundet en god afhjælpningsmetode, inden granitstenene er blevet lagt. Jeg glæder mig også over, at Dokk1 kan stå så færdigt som muligt i forbindelse med den store åbning af kulturhovedstadsåret den 21. januar 2017,« lyder det fra Niels Højberg.
Hvem skal betale?
Ifølge stadsdirektøren er udgifterne til granitstenene ved Dokk1 og lægningen af disse på ca. 2,9 mio. kr., hvoraf de lodrette indstøbte elementer koster ca. 1 mio. kr. Afrensningen af stenene vil ske i forbindelse med, at de bliver lagt ud, og skønnes at koste 5.000-10.000 kr., fortæller han.
»Afklaring af misfarvningen har medført en forsinkelse i forhold til den oprindelige tidsplan. Hvem der bærer den økonomiske risiko for denne forsinkelse, er endnu uafklaret,« siger han.
Adspurgt om, hvem der har ansvaret for de leverede granitsten henviser stadsarkitekten til, at arkitektfirmaet Schmidt Hammer Lassen Architects har projekteret, og at entreprenørfirmaet M. J. Eriksson A/S leverer og lægger granitfliserne.
Tre områder er berørt
Kim Holst Jensen, seniorpartner hos Schmidt Hammer Lassen Architects, konstaterer, at han er fuldstændig på linje med stadsdirektøren.
»Vi har jo erkendt, at der er en problematik omkring de granitsten. Vi har stået skulder ved skulder i at løse opgaven både bygherre, rådgiver og entreprenør, og der er lavet en masse tekniske undersøgelser. Vi er glade for, at vi nu har fundet den her løsning. Og vi er glade for, at vi kan få det gjort færdigt til kulturbyens opstart,« siger han.
Lægningen af stenene færdiggøres i disse dage, fortæller Morten Rahbek, regionschef i M. J. Eriksson A/S. Han er ikke i tvivl om sit svar på spørgsmålet om, hvem der skal betale regningen:
»I vores optik selvfølgelig bygherre, der er vores kontraktpartner.«
Også to andre opholdsområder, mellem Pakhus 13 og Toldboden samt mellem Toldboden og Navitas, er berørt af problemet med misfarvning af granitstenene. Her vil stenene blive lagt frem mod sommerferien, oplyser Morten Rahbek, der vurderer, at de tre opholdsområder består af i alt 6.000 kvm granitsten samt 500 kvm på de lodrette, indstøbte sider.
Ifølge Niels Højberg er de samlede udgifter til at rense stenene til de lodrette, indstøbte sider på alle tre opholdsområder anslået til 15.000-20.000 kr.