Fortsæt til indhold
Aarhus

Nordea flytter 58 arbejdspladser fra Aarhus til Høje Taastrup

Nordea ønsker en del af bankens opgaver løst tættere på hovedsædet i København og flytter derfor en række arbejdspladser.

I sidste uge fik 58 medarbejdere i Nordea besked på, at deres arbejdspladser skal flyttes fra Aarhus til Høje Taastrup. De berørte medarbejdere arbejder i afdelingen Operations, der primært beskæftiger sig med dokumenthåndtering, f.eks. bobehandling.

»For at sikre en høj og ensartet kvalitet, som vores kunder forventer af os, har vi besluttet at samle vores vigtige operationsenhed ét sted, nemlig Høje Taastrup. Mange opgaver automatiseres og har samtidig projektkarakter, og i den fase er det hensigtsmæssigt at være tæt på hovedsædet i København,« udtaler kommunikationschef i Nordea Danmark, Søren Hansen Reumert, i en mail til JP Aarhus.

Over for Finansforbundet har formand i Kreds Nordea, den faglige personaleorganisation i Nordea, Toni Madsen udtrykt, at hun ønskede en anden løsning.

»Det er rigtig ærgerligt, at så mange arbejdspladser flyttes fra Aarhus. Vi har opfordret ledelsen til at bevare dem lokalt og flytte flere funktioner til området i stedet – på linje med, at man har oprettet e-filialer i områder, hvor der er arbejdskraft efter lukning af traditionelle filialer. Men ledelsens vurdering er desværre, at det ikke er muligt,« siger hun til forbundet.

Mange timers transport

Kommunikationschef Søren Hansen Reumert understreger, at de berørte medarbejdere i Aarhus ikke er sagt op:

»Vi håber, at alle medarbejdere siger ja til at følge med til det nye arbejdssted.«

Toni Madsen oplyser ikke over for Finansforbundet, om hun har kendskab til medarbejdere, der overvejer at flytte med, men flere medarbejdere pendler langt til og fra arbejde.

»Mange af de ramte medlemmer er tidligere blevet flyttet fra andre Nordea-lokaliteter rundt om i Jylland for at blive samlet i Aarhus. Derfor har nogle af dem allerede i dag flere timers transporttid til arbejde«, siger hun.