Holmriis bliver en del af Thorsen Møbler
Huset Holmriis flytter inden døre hos Thorsen Møbler i Hasle.
Efter 19 år på Carl Blochsgade forlader den tidligere Trip Trap-butik, der de seneste år har heddet Huset Holmriis, området for at blive en del af Thorsen Møbler på Viborgvej.
Ejeren, Mogens Holmriis, har solgt sin forretning til Thorsen Møbler, men skal fortsætte med at drive sit eget koncept under Thorsen Møbler, oplyser han.
Når vi nu skal væk fra vores nuværende lokaler, ser vi med begejstring på de muligheder, vi har fået for at arbejde videre sammen med Thorsen Møbler.Mogens Holmriis, fhv. ejer af Huset Holmriis
Mogens Holmriis beklager, at han måtte opgive sin hidtidige placering klos op ad et spændende vækstområde som Godsbanen, men han er begejstret for så at kunne blive en del af Thorsen Møbler på Viborgvej i Hasle.
»Vi respekterer selvfølgelig, at Rune Kilden og Claus Hommelhoff, der har købt grunden, hvor butikken er placeret, ønsker at bygge boligejendomme på de attraktive arealer, og vi ønsker dem al mulig held med deres byggeplaner på grunden. Når vi nu skal væk fra vores nuværende lokaler, ser vi med begejstring på de muligheder, vi har fået for at arbejde videre sammen med Thorsen Møbler,« siger han.
Fortsætter konceptet
Mogens Holmriis har de seneste 12 år været indehaver af butikken i Carl Blochs Gade. Forretningen er nu solgt til Thorsen Møbler, men Mogens Holmriis skal fortsætte med at drive sit tidligere koncept under Thorsen Møbler. Huset Holmriis er især er kendt for sin forhandling af Skagerak-kollektionen, men forhandler desuden en række andre kendte møbelbrands, der nu alle bliver en del af kollektionen hos Thorsen Møbler.
Integrationen af Huset Holmriis hos Thorsen Møbler vil finde sted i løbet af de kommende uger.