Ejendomsudvikler: Aarhus er et godt sted at investere
A. Enggaard A/S er i gang med flere store projekter i Aarhus og har nu planer om at investere 1,5 mia. kr. i boliger, kontorbygninger, butikker, restauranter og et hotel på en grund i Gellerup.
Købet af ”Ringvejskilen Nord” – en 60.000 kvm stor byggegrund i Gellerup ud til Åby Ringvej – er blot den seneste af en række aarhusianske projekter for entreprenørfirmaet og ejendomsudvikleren A. Enggaard A/S.
Mens der kan gå halvandet år, inden planerne om at bygge boliger, kontorbygninger, butikker, restauranter og et hotel på grunden, er entreprenørfirmaet allerede aktivt lidt længere nede ad Edwin Rahrs Vej i Gellerup.
Her bygger A. Enggaard A/S et nyt kontorhus til ca. 950 medarbejdere for Aarhus Kommune. Projektet indeholder en politistation, et iværksættermiljø, værksteder, kafferisteri, café og restaurant og vil stå færdigt i 2018. Bebyggelsen er i alt på ca. 40.000 kvm fordelt med ca. 23.000 kvm kontorhus og 17.000 kvm kælder, P-kælder og P-hus.
Blandt flere andre aktiviteter i Aarhus kan nævnes Dansk Supermarkeds nye hovedsæde i Brabrand og Z-huset på Aarhus Ø – et kombineret bolig- og erhvervsbyggeri på i alt ca. 26.000 kvm.
Selskabet er i øjeblikket ved at udvikle Ceres Byen i Aarhus, hvor der bl.a. bygges 1.100 boliger, kontorbygninger og butikker. Sidste år afsluttede virksomheden byggeriet af VIA’s nye campus og er næsten færdig med højhuset Ceres Panorama.
Afdelingschefen for A. Enggaard i Aarhus, Peter Thorsgaard, mener alligevel, at det er meget fornuftigt at investere 1,5 mia. kr. i det kommende projekt.
»Aarhus er inde i en fantastisk positiv udvikling, og der er stor efterspørgsel på boliger. Efterspørgslen på erhvervslejemål er også stigende, og det understøtter vores tro på, at Aarhus og dermed også Gellerup er et rigtig godt sted at investere,« siger Peter Thorsgaard.
Stor interesse
Brabrand Boligforenings adm. direktør, Keld Laursen, kan også melde om stor interesse for området, der som led i helhedsplanen for Gellerup og Toveshøj skal åbnes for den øvrige by med bl.a. nye boliger, erhverv og kulturaktiviteter.
»Vi har solgt to store arealer ud mod ringvejen – bl.a. en byggegrund syd for Enggaards areal til ejendomsselskabet Svanen. Næste år er der byggestart på 400 ungdomsboliger og et nyt administrationshus til boligforeningen. Et nyt vejnet er stort set færdigt, og næste år anlægger vi en helt ny bypark,« fortæller Keld Laursen.
Samtidig er boligforeningen i gang med en gennemgribende renovering af alle eksisterende blokke startende med tre pilotprojekter.
»Vi går i gang nu med tre store pilotprojekter, hvor vi renoverer og prøver forskellige lejlighedstyper af. Og for at kunne gøre det skal vi ud over Landsbyggefondsmidler også have vores egne penge i spil. Og de penge kommer fra jordsalg, så det er en forudsætning for, at den store plan fortsat kan udvikles, at vi løbende kan sælge noget jord,« fortæller direktøren.
Reitan Ejendomsudvikling A/S havde i øvrigt indgået en betinget købsaftale på grunden, som A. Enggaard A/S nu har købt, men den har Brabrand Boligforening valgt at annullere.
»Det var Reitans forudsætning, at man kunne etablere et rigt forretningsliv inden for dagligvarehandel, men vi har både en basar og City Vest et stenkast derfra, så det var ikke foreneligt med kommunens rammer for, hvordan centrene skal udvikle sig i det område. Det er vores indtryk, at Enggaards planer ligger inden for rammerne for, hvad kommunen vil give tilladelse til.« siger Keld Laursen.