Fik annulleret eksamen: Skal ikke at gå til reeksamen alligevel
Ledelsen på Aarhus Universitet har ombestemt sig. 130 studerende, som fik deres eksamen annulleret pga. eksamensgenbrug, behøver ikke at gå til reeksamen alligevel.
130 studerende på handelshøjskolen var godt sure over, at deres fire timers lange eksamen, de lige havde været til, var blevet annulleret. Det var den blevet, fordi, den eksamensopgave, der var blevet stillet, langt hen ad vejen var en kopi af en eksamensopgave fra 2014. Derfor valgte ledelsen at annullere den og indføre en reeksamen.
Men torsdag ombestemte ledelsen sig. De studerende får mulighed for selv at bestemme, om de vil tage eksamenen om.
Det skrev universitetsbladet Omnibus torsdag.
I en mail til de studerende skriver studieledelsen, at de studerende kan vælge at få deres eksamensbesvarelse bedømt som bestået/ikke bestået, eller gå til reeksamen den 25. april, hvor de vil blive bedømt med en karakter.
Cand.merc.-studerende Joachim Krogstrup Mikkelsen, der er næstformand i Studienævnet for Erhvervsøkonomi og medlem af fagrådet Academic Business Council, mener at det er et problem for de studerende, når eksamener aflyses eller annulleres.
»Planlægningsmæssigt er det en udfordring, når studerende skal op til en ny eksamen, fordi det kan komme i konflikt med andre eksamener, studieaktiviteter eller studiejob. Desuden er det synd for de studerende, der lider af eksamensangst eller er stressede op til eksamen, at de skal op en gang til,« siger han.
Joachim Krogstrup Mikkelsen er godt tilfreds med, at de studerende nu selv får mulighed for at vælge, om de vil op til en reeksamen eller ej.