Fortsæt til indhold
Aarhus

Festuge skal polere Holme-Rundhøjs image

Holme-Rundhøj har banket en ny festuge på benene.

Katrine Holler

Den skal være med til at pudse områdets image af og skabe nye samarbejder i lokalområdet.

Festugen er ikke længere forbeholdt Aarhus. I hvert fald ikke hvis man spørger en gruppe aktører i Holme-Rundhøj, der også vil være med. De har derfor arrangeret den nye Holme-Rundhøj Festuge.

Festlighederne skydes i gang mandag og fortsætter til fredag. Programmet indeholder både koncerter og forskellige fysiske aktiviteter.

Det hele er arrangeret af områdets skoler, dagtilbud, klubber, lokalcentret og kirken, der håber på, at festugen kan være med til at skabe et mere nuanceret billede af området, der efter eget udsagn ikke er kendt i aviserne for sine solstrålehistorier.

Skoleleder på Holme Skole Allan Hjortshøj fortæller:

»På nuværende tidspunkt fylder historier om uroligheder og ballade på Rundhøj-torvet alt for meget i fortællingen om vores område. Det giver ikke et retvisende billede af Holme-Rundhøj, der har så meget at byde på. Det vil vi gerne vise.«

Initiativet i Holme-Rundhøj er tænkt som en årligt tilbagevendende begivenhed, som på længere sigt også skal inddrage områdets foreninger.

»Vi har i vores del af 8270 i mange år nydt godt af et tæt og engageret samarbejde mellem institutioner, foreninger og kirken. Nu er vi gået sammen om en festuge for at vise, hvad vi kan i fællesskab. Vi håber samtidig, det kan være startskuddet til flere nye samarbejder på kryds og tværs i området,« siger Mogens Toustrup, der er skoleleder på Rundhøjskolen.

Ifølge Allan Hjortshøj fra Holme Skole har man allerede i år oplevet en stor velvilje blandt foreningerne til at bidrage fremadrettet.

Programmet for festugen begynder mandag med en åbningsfest med karnevals-optog og koncert med Kolling og Lillebror bag Holme Sognegård. Tirsdag er der bl.a. motionsløb og gåtur fra specialinstitutionen Holme Søndergård. Onsdag kan man deltage i det, arrangørerne kalder Aarhus’ billigste motionsløb, hvor man kan løbe 5 eller 10 km. Derudover kan man deltage i en stor vandkamp, mens der fredag vil være musik af Mek Pek, Mario og de to lokale X Factor-deltagere Karoline og Baraa.

Hele programmet for festugen kan ses på festugens hjemmeside holmerundhøjfestuge.dk.

Arrangørerne håber på at kunne tiltrække besøgende fra hele Aarhus.