Fortsæt til indhold
Aarhus

Populær sushi i Bruunsgade

Restaurant: Der var gode madoplevelser til gode priser på det populære Sushi Sakura, hvor en overraskende travl tirsdag dog betød lang ventetid og en noget sparsom betjening.

Lotte Jahnsen

Sushi Sakura

M. P. Bruunsgade 9

8000 Aarhus C

Tlf.: 86 17 39 44

www.sushisakura.dk

Åbningstider:

Mandag-lørdag kl. 11-22 og søndag kl. 16-22

»Ja, det er utroligt, så mange her er. Og så på en tirsdag,« sagde den travle tjener, da vi stod ved disken for at få og betale vores regning. Og hvor vi en halv time tidligere stod for at bestille desserter og kaffe efter at have siddet med tomme hovedretstallerkner foran os i en halv time uden at kunne komme i kontakt med nogen af de to tjenere. Det var nemt at se, hvorfor de var svære at fange: De to, hvoraf den ene var under oplæring, nærmest løb rundt for at betjene omkring 40 gæster fordelt på to etager og samtidig udlevere takeawaymad og besvare telefonen med mad- og bordbestillinger.

Betjening

Betjeningen var venlig, men der var for lidt af den på den travle aften, og det medførte en del ventetid.

De gjorde alt, hvad de kunne, og de gjorde det med et smil. Men travlheden betød – ud over ventetiden – at forretter og hovedretter blev sat på bordet i en blanding, at al mad blev serveret uden navn eller forklaring, og at en danskvand blev sat på bordet uden glas, så den måtte drikkes af et med ølrester i.

»Betjeningen var o.k., der var bare alt for lidt af den,« som ledsageren rammende opsummerede servicen.

Sushi Sakura er et meget populært sted for både takeaway og restaurantgæster, og vi kunne ved nabobordene fornemme, at mange var studerende, der havde været her før. Og man forstår hvorfor: Priserne på det omfattende menukort begynder ved 19 kr. for en suppe, og der er god mulighed for selv at sammensætte sine sushifavoritter til en rimelig pris, idet man kan købe en eller to varianter af netop den nigiri, man ønsker, og sætte den sammen med små portioner maki, tempura, crunch rolls og meget andet.

Hvis man ikke kan overskue at blande selv, er der smutvejen med at bladre over på siden med sammensatte menuer, men så nemt var det ikke på Sushi Sakura. Også menuerne var der mange af, og man kunne både få sushitallerkner, sushibåde, sushibroer og sushi trays.

Hyggelig delemad

Med hjælp fra tjeneren – vi ankom, inden det helt store rykind – bestemte vi os for fire små forårsruller (35 kr.), fire half moons (45 kr.) og avocado med rejer (29 kr.) til forret og derefter en tallerken med 22 stykker blandet sushi (299 kr.), en wakame salat (29 kr.) og tempura-rejer (79 kr.) til hovedret.

Til at drikke valgte vi to øl – Asaki og Kirin – som begge koster 41 kr.

Denne aften var der bag disken to kokke, der knoklede med at lave alle retter fra bunden.

På Sushi Sakura har man kig til køkkenet, hvor der denne aften stod to kokke og lavede al maden – så det ud som om – fra bunden. Og sådan smagte det også. Alle retter blev sat midt på bordet som delemad, og retterne var over en kam friske, sprøde og veltillavede.

Desværre havde travlheden sat ind, da vores mad var klar, og vores forretter kom dumpende på bordet med små mellemrum sammen med tempurarejerne og tangsalaten, som egentlig var bestilt som hovedretter. Og midt i forretsspisningen kom den store hovedrets-tallerken også på bordet.

For at holde os til forretterne: Forårsrullerne var meget sprøde, og fyldet var friskt, ligesom fyldet i de fire half moons. Begge dele blev serveret med den klassiske og meget passende sursøde chilisauce. Avocadoen og rejerne var begge dele velsmagende, avocadoen i vel store stykker uden meget omhu med anretningen, men til 29 kr. kan man ikke forlange for meget. Tempurarejerne var sprøde udenpå og stadig saftige og friske indeni.

På fadet med de 22 stykker sushi var der bl.a. maki, nigiri og crunch rools, og der var naturligvis wasabi og ingefær dertil. Fadet så indbydende ud med smukke farver og en flot anretning. Og smagen levede op til anretningen. De sprøde ruller var meget sprøde, fyldet friskt og smagfuldt, ligesom det var i de øvrige rullede varianter. Nigirierne var med en tilpas mængde velkogt ris og med flot skårne, friske skiver fisk på toppen. Vi ventede undervejs i hovedretten en rum tid for at få fat i tjeneren for at bestille en japansk øl mere – en sapporo – og en danskvand. Drikkevarerne blev sat hurtigt på bordet – uden glas, og da det var umuligt igen at få kontakt til tjeneren, måtte danskvanden drikkes af glasset med ølrester i.

Vi betalte 821 kr. for måltidet, men man kan sagtens spise sig tilpas mæt for meget mindre på Sushi Sakura ved at vælge færre retter.

Som ofte på asiatiske restauranter var dessertkortet på Sushi Sakura også i den beskedne ende. Tre muligheder, hvoraf vi valgte en jordbærdessert med belgisk chokolade (45 kr.) og en isdessert med vaniljeis og jordbær (39 kr.). Dertil en kop sort kaffe og en cappuccino til henholdsvis 30 og 38 kr.

Tag kaffen derhjemme

Jordbærrene i begge desserter var overraskende fulde af smag årstiden taget i betragtning, men den tilhørende vaniljeis var krystalliseret, og i chokoladen, som ellers var fyldig og lækker, var der flere hårde klumper, som tydede på en hårdhændet opvarmning.

Vi betalte 821 kr. for måltidet, men man kan sagtens spise sig tilpas mæt for meget mindre på Sushi Sakura ved at vælge færre retter. Og skal man spare mere, kan man uden at gå glip af meget vælge at tage kaffen og desserten derhjemme. Vi ender med tre stjerner og en anbefaling. Og håbet om, at man næste gang rammer en lidt mindre travl aften.