Fortsæt til indhold
Aarhus

Asbestkløften: Ét postnummer giver nyt tag på 6 år – et andet først om 25

Boligejere i Norddjurs står over for en økonomisk udfordring, når asbesttage skal udskiftes, fordi lave huspriser og beskeden prisudvikling forlænger ventetiden på at hente investeringen hjem.

Boligejere i Norddjurs er blandt de hårdest ramte i landet, når det gælder muligheden for at få skiftet et sundhedsfarligt asbesttag.

En ny analyse fra DI Byggeri viser, at en gennemsnitlig boligejer i Norddjurs skal eje sit hus i hele 25 år, før en typisk investering på omkring 320.000 kroner til udskiftning af et asbesttag kan dækkes via øget friværdi i boligen.

Til sammenligning skal en boligejer i Aarhus kun vente fem år, mens ventetiden i flere andre østjyske kommuner ligger på 5–8 år.

I Syddjurs er den gennemsnitlige ventetid 6 år.

Nordjurs, Randers og Hedensted

Ifølge DI Byggeri rammer problemet især boligejere i landdistrikter og yderkommuner, hvor huspriserne er lave, og prisudviklingen afdæmpet. Det gælder blandt andet Norddjurs, Randers og Hedensted.

»For boligejere i Norddjurs, Randers og Hedensted kan det være en udfordring at finansiere et nyt tag, særligt hvis der er asbest i. Det kan naturligvis stille boligejere i en presset situation, når man ikke kan energirenovere eller udskifte et udtjent tag,« udtaler Niels Præstkær Jørgensen, bestyrelsesleder i DI Byggeri Østjylland.

Asbesttage er særligt dyre at komme af med, fordi nedrivning og bortskaffelse kræver autoriserede firmaer og omfattende sikkerhedsforanstaltninger. Når boligens værdi i forvejen er lav, og prisstigningerne små, kan det derfor være svært at få bank eller realkredit til at finansiere tagudskiftningen via friværdien.

Sidder i saksen

Dermed risikerer Norddjurs at havne i en dobbeltklemme: En ældre boligmasse med behov for renovering og energiforbedring – og boligejere, der ikke kan få økonomien til at hænge sammen, hvis taget både er udtjent og indeholder asbest.

»Reglerne om håndtering af asbest er til gavn for både beboernes og håndværkernes sikkerhed. Men vi må ikke glemme de boligejere, der ikke kan få økonomien til at hænge sammen. Her er der brug for ekstra opmærksomhed, så vi finder veje til at få renoveringerne gennemført,« udtaler Niels Præstkær Jørgensen.

Udvid BoligJobordningen

DI og 3F’s Byggegruppe foreslår derfor, at politikerne på Christiansborg udvider BoligJobordningen, så boligejere kan få et målrettet skattefradrag til asbestsanering. Forslaget går på, at der skal kunne fradrages op til 100.000 kroner om året pr. husstand til nedtagning og bortskaffelse af asbesttage – og at ordningen skal være enkel, landsdækkende og uden puljeansøgninger.

Hvis ikke der findes en løsning, kan konsekvensen blive, at flere huse i kommuner som Norddjurs bliver sværere at sælge, og at nødvendige renoveringer udskydes, selv om både sundhed og sikkerhed taler for at få asbesttagene væk.