Fortsæt til indhold
Aarhus

Brandchef opfordrer til at undgå brug af åben ild

Østjyllands Brandvæsen opfordrer til yderste forsigtighed, men et egentligt afbrændingsforbud er ikke på trapperne.

Efter den tørreste maj i 15 år og ingen udsigt til regn, så langt meteorologerne kan spejde, opfordrer beredskabsdirektør Kasper Sønderdahl, Østjyllands Brandvæsen, til at være yderst forsigtig med åben ild.

»Vi siger: Undgå brug af åben ild, vær yderst agtpågivende, og så overvåger vi situationen på daglig basis,« siger brandchefen, der endnu ikke vil udstikke et egentligt afbrændingsforbud.

»Det er altid en lokal vurdering. Vi ser selvfølgelig på brandfareindekset og hændelsesmønstret i relation til brande i natur og grønne arealer,« forklarer han.

Et eventuelt forbud mod at tænde bål til sankthans vil der blive taget stilling til den 19. juni.

»Et afbrændingsforbud sidder selvfølgelig væsentligt løsere, hvis der kommer flere brande. Indtil videre har det været småbrande på skråninger og græsplæner, så det har været til at overskue,« siger Kasper Sønderdahl.

Undgå ukrudtsbrændere

I en længere periode har ukrudtsbrændere været årsag til brande – også alvorlige parcelhusbrande – og derfor kommer beredskabsdirektøren med en klar opfordring.

»Jeg vil på det kraftigste fraråde at benytte ukrudtsbrændere i øjeblikket. Det vil være uforsigtig omgang med ild. Ukrudtsbrændere skal blive i skuret i øjeblikket,« siger Kasper Sønderdahl.

Seneste alvorlige tørke i Danmark var i 2018, hvor hvor maj, juni og juli var exceptionelt varme, solrige og tørre. Dengang blev der indført afbrændingsforbud mange steder, hvilket bl.a. bragte sankthans-bålene i fare. Da året var omme, blev 2018 udråbt til det mest tørkeramte år i Danmark i 99 år.

Vander unge træer

Det solrige vejr har også sendt Aarhus Kommunes vej- og parkfolk ud med vandingsvognene.

»Vi har særligt fokus på det nu, fordi der er så tørt overalt. Vi lægger andre opgaver som f.eks. beskæring til side og koncentrerer os om at vande op til tre år gamle træer og træer, som står steder, hvor de kan have problemer med at få vand fra undergrunden,« fortæller projektleder Martin Højholt i Teknik og Miljø-afdelingen Grønne Områder.

»Vi har en del kummer med sommerblomster bl.a. i midtbyen, og de skal selvfølgelig også vandes.«

Til gengæld vander kommunens folk ikke buske og stauder.

»Vi har også en masser stauder rundt omkring i byen, men dem vander vi kun, hvis de står sammen med nyplantede træer. Der er sikkert også nogle småbede rundt omkring, som går ud. Men det er billigere at skifte dem ud end at gå og vande dem hele tiden. Træerne er lidt dyrere, så det kan godt betale sig,« forklarer han.

Ønsker en uges regn

Kommunen benytter en særlig teknik med vandingsposer, som bliver spændt rundt om træerne.

»Vi bruger to eller tre poser pr. træ, og der er 75 liter i hver. De står og siver ud over en lille dags tid, og det er en rigtig godt måde at vande på. I år har vi nok 400-500 træer, der skal vandes på den måde, så det er et fuldtidsarbejde for vandingsvognene,« forklarer Martin Højholt.

Situationen er ifølge projektlederen særlig kritisk, fordi der ikke har været nævneværdig nedbør i op mod halvanden måned.

»Jeg tror kun, vi har haft en dag med regn, og det batter ingenting. Hvis jorden skal fugtes, så planterne kan få glæde af det, ville det være godt med en uge med meget nedbør,« mener han.