Fortsæt til indhold
Aarhus

Endelig livescenen: »Det føles lidt som at komme hjem«

Marie Koldkjær Højlund spiller med sit band, Kh Marie, på Voxhall lørdag aften. Det bliver en kæmpe forløsning, siger hun.

Man kan høre det på stemmen: Marie Koldkjær Højlund glæder sig til at komme på scenen med sit band, Kh Marie, i sin hjemby og med et lydanlæg, der får musikken til at strømme gennem kroppen, om man står på eller foran scenen på spillestedet Voxhall.

»Det er så dejligt at lave musik og tage ud at spille. Det er kernen – det, jeg kommer fra. Det føles lidt som at komme hjem,« siger hun.

Musikeren er tidligere kendt fra Marybell Katastrophy, Tiger Tunes og ikke mindst rockbandet Nephew, som hun har turneret med. Ikke at hun ikke har haft nok at lave – hun er adjunkt i Audio Design ved Aarhus Universitet og er desuden gæsteprofessor på universitetet i Lund i Sverige. Blandt meget andet.

Marie Koldkjær Højlund med bandet Nephew på Bøgescenerne ved Smukfest i Skanderborg i 2019. Arkivfoto: Casper Dalhoff

Intens koncert

F.eks. har hun den seneste tid turneret med Kh Marie, en turné, der slutter med koncerten på Voxhall.

»Det har været skønt langt om længe at kunne spille en helt almindelig koncert. Det er vildt dejligt, at vi kan gøre det, men samtidig er der en uro i kroppen. Er vi på ved ind i ny omgang corona? Det påvirker helt sikkert også folk,« siger hun.

»Det har gjort vores koncerter ret intense på mange planer. Sådan er der mange musikere, der har det lige nu, kan jeg høre: Det er ambivalent, for det er en kæmpe forløsning at stå foran publikum, samtidig er det en stemning, der bare er anderledes.«

På scenen som et band

Det anderledes er bl.a., at man godt kan mærke, at koncertmarkedet generelt er presset – der er ikke ret mange, der køber i forsalg, fordi ingen ved, hvad der kommer til at ske, siger hun.

»Samtidig kan vi mærke en opmærksomhed og følsomhed i rummet, når vi er på. Det har været virkelig underligt at udgive en plade, ”Intet er nok”, i 2020 uden samtidig at kunne møde publikum. Så det nu at se nogen, der står og synger med på sangene, er fantastisk,« uddyber hun.

»Vi går på scenen som et band – der har jo været mange anderledes konstellationer under corona med små bitte koncertformater og små lydanlæg. Noget af det, som er så fedt nu, er at komme op i en rigtig bandstørrelse med rigtige trommer og nogle ordentlige lydanlæg. Der kommer virkelig lyd igennem kroppen – det nyder jeg.«

Kærlighed i musikken

Ikke bare kommer man til koncerten til at høre numre fra ”Intet er nok”, men også nogle nye numre, som udkommer i fremtiden. Hun beskriver selv sine sange som »et sanseligt studie af kærlighed igennem lyden af dansende elektronisk popmusik«.

Desuden skal rummet fyldes af en særlig duft.

»Vi har vores duft, som blev udviklet til albummet, med i rummet. Vi prøver at tage de elementer fra sansekoncertformatet med ind i vores koncerter,« siger Marie Koldkjær Højlund.

»Jeg vil jo helst have, at folk oplever koncerten som en helhedsoplevelse. Det er ikke det enkelte element – vi har også nogle scenografiske elementer med – men helheden, man skal opleve. Det er også det, der er meningen med duften. Duft er en ofte ubevidst størrelse, som påvirker os – det er ligesom med lyde i byrummet. Man har en fornemmelse af, at der sker noget andet.«

Så snart hun er færdig med koncerten i Aarhus, skal Marie Koldkjær Højlund på Aarhus Teater og arbejde med forestillingen ”Romeo og Julie”.

»Det er jo også kærlighedssange, så det er ret fedt. Det er det, jeg også arbejder med i Kh Marie – forelskelse og kærlighed – så jeg regner også med at bruge noget af mit materiale på teatret, hvor jeg også skal være med på scenen.«

”Romeo og Julie” har premiere den 3. februar.