S-kandidat vil alligevel ikke i byrådet igen
Det socialdemokratiske byrådsmedlem Peder Udengaard trækker sig som byrådskandidat.
Peder Udengaard blev genvalgt til Aarhus Byråd med 1.061 personlige stemmer ved kommunalvalget i 2017, og i foråret blev han valgt som nr. 12 på Socialdemokratiets opstillingsliste til det kommende kommunalvalg i november.
Men Peder Udengaard trækker sig som kandidat. Det skriver han på sin Facebook-side.
»Jeg meldte mig under fanerne for 20 år siden. Har været valgt til byrådet i 12 år og er pavestolt over de resultater, jeg har været med til at skabe sammen med min byrådsgruppe og partiet. Det er ikke et farvel til politik. Men et ”på gensyn” som offentligt valgt,« skriver Peder Udengaard, der begrunder sin beslutning om at trække sig som kandidat med sin arbejdssituation.
Peder Udengaard, der er 38 år, arbejder både som selvstændig og som konsulent for forskellige kulturinstitutioner.
»Jeg står i den privilegerede situation, at det faktisk går rigtig godt med min virksomhed Bee Happy Music, mine gode samarbejder med LGBT+huset, Music City Aarhus 2022, FO Aarhus, Kulturgyngen og mange flere. Men jeg er ikke 25 længere. Byrådsarbejdet tager meget tid, og det påhviler enhver valgt at prioritere det, som det højeste,« skriver Peder Udengaard, der samtidig oplyser, at han også vil fortsætte med arbejdet med en debatbog om socialdemokratisk kulturpolitik og en nytænkning af kulturområdet i et socialdemokratisk perspektiv sammen med historiker og S-byrådskandidat Peter Hegner Bonfils.
Peder Udengaard fortsætter i byrådet frem til udløbet af byrådsperioden den 31. december 2021. Peder Udengaard er formand for sundhed- og omsorgsudvalget og medlem af social- og beskæftigelsesudvalget.