Fortsæt til indhold
Aarhus

2.560 unge optaget på Erhvervsakademi Aarhus

Finans- og økonomiuddannelserne har endnu en gang været populære. Mød fire nye studerende på akademiet.

Natten til onsdag fik mere end 93.388 håbefulde ansøgere på landsplan svar på, om de var kommet ind på drømmestudiet med start fra 1. september. I alt 67.425 ansøgere blev optaget, og af dem er 2.560 kommet ind på Erhvervsakademi Aarhus, som tilbyder uddannelser i alt fra finans til it.

Det oplyser Erhvervsakademi Aarhus i en pressemeddelelse.

De mest populære uddannelser på Erhvervsakademi Aarhus er markedsføringsøkonom, finansøkonom, finansbachelor og multimediedesigner. Ifølge Erhvervsakademi Aarhus har der på akademiets finans- og økonomiuddannelser været langt flere ansøgere, end der er plads til. Det samme gælder for uddannelserne til it-arkitekt, it-teknolog og datamatiker.

»Det lover godt for fremtidens arbejdsmarked, at de unge søger mod fag med gode jobmuligheder. Efterspørgslen fra erhvervslivet på it- og tekniske kompetencer er stigende. Derfor er det glædeligt, at vi kan uddanne nogle af disse specialister,« siger rektor på Erhvervsakademi Aarhus Anne Storm Rasmussen i meddelelsen.

Til Aarhus fra Vejen for at blive it-arkitekt

21-årige Daniel Dawson Jensen fra Vejen skal sammen med 49 andre unge starte på en ny 3,5-årig professionsbachelor i it-arkitektur.

Efter to sabbatår med rejse rundt i Australien er Daniel nu klar på at starte på en videregående uddannelse.

Han har ikke været i tvivl om, at det skulle være noget med it, og at uddannelsen skulle foregå på et erhvervsakademi.

»Computere har altid interesseret mig. Det er et fag med masser af jobmuligheder. Jeg har også hele tiden vidst, at jeg ville uddanne mig på et erhvervsakademi fremfor på universitetet. Det vil jeg pga. det praksisnære, praktik, gruppearbejde, små holdstørrelser og undervisere, der kommer fra erhvervslivet,« siger Daniel Dowson Jensen.

Lige nu leder Daniel efter lejlighed i Aarhus, så han er klar til at rykke teltpælene op og flytte fra Vejen til Aarhus. Han havde søgt i alt tre it-bacheloruddannelser i hhv. Aarhus og Odense, men er glad for, at han er kommet ind på it-arkitektur i Aarhus, hans førsteprioritet.

Professionsbacheloruddannelsen i it-arkitektur startede op for første gang i Danmark på Erhvervsakademi Aarhus i januar 2021.

Daniel Dawson Jensen skal læse en professionsbachelor i it-arkitektur.
Anne-Marie Broksø Iversen skal på jordbrugsteknologuddannelsen med speciale i jordbrugsøkonomi og ledelse. »Jeg kan bedre se mig selv i et undervisningsmiljø på et erhvervsakademi, hvor man har et mere personligt forhold til sine undervisere, og der er klasseundervisning på mindre hold.«
Nicolai Topholm skal læse finansbachelor. »Jeg er glad for tal og har de sidste par år opbygget en interesse for at investere i aktier. Jeg har også søgt ind på erhvervsøkonomi, HA, på Aarhus Universitet, men vil helst ind på finansbacheloruddannelsen, da denne uddannelse er mere praksisnær og har praktikophold som et obligatorisk element.«
Esben Speedsberg Lange skal læse på produktionsteknologuddannelsen. »Jeg befinder mig godt i metalfaget, men kunne godt tænke mig at være med allerede i udviklingsfasen. På smedeuddannelsen fandt jeg ud af, at det at udvikle ting, optimere, planlægge og nytænke processer er sjovt. Så derfor har jeg søgt ind på produktionsteknologuddannelsen. Det er en slags kort ingeniøruddannelse, hvor jeg får en større teknologiforståelse og bliver brobygger mellem udvikling og produktion.«