AGF-spiller udtaget til U21-landsholdet
Forsvarsspilleren Sebastian Hausner er en del af EM-truppen, der spiller sin første kamp den 25. marts.
Senere på måneden drager Danmarks U21-landshold til Ungarn og Slovenien for at spille EM, og det bliver med en AGF-spiller i truppen.
Således fandt landstræner Albert Capellas mandag plads til Sebastian Hausner blandt de 23 spillere, der skal møde Frankrig den 25. marts.
Den 20-årige forsvarsspiller har tidligere spillet én enkelt kamp for U21-landsholdet. Han fik dog rødt kort efter fem minutter i sin debut mod Rumænien i en kamp, der sluttede 1-1. Sebastian Hausner er derudover noteret for 27 ungdomslandskampe.
Udover Frankrig skal Danmark også op imod Island og Rusland den 28. og 31. marts i gruppespillet. På grund af coronapandemien afvikles turneringen over to omgange. De indledende gruppekampe finder sted i marts, mens kvartfinaler, semifinaler og finale spilles i juni.
Sebastian Hausner fik sin officielle debut for AGF i 2018, da Aarhus Fremad blev besejret med 5-1 i pokalturneringen. Han har siden spillet 50 kampe for det aarhusianske mandskab.
Få AGF i ørerne: Lyt til de seneste episoder af ”KSDH – en podcast om AGF” herunder.