Fortsæt til indhold
Aarhus

Jazzen flytter ind i musikhuset

tins

Der er mange flere, der skal høre jazz.

Det er Musikhuset Aarhus og Aarhus Jazz Orchestra blevet enige om. Derfor har de nu indgået et nyt samarbejde, som efter coronanedlukningen skal folde sig ud i flere liveoplevelser i musikhuset.

De to parter har de seneste fem år arbejdet sammen om gallaåbningen af Aarhus Jazz Festival. Den nye aftale betyder, at Aarhus Jazz Orchestra kommer til at spille sammen med internationale stjerner og lokale stjerner in spe. Orkesterleder Anders Ørbæk siger i en pressemeddelelse, at orkesteret ser et stort potentiale i samarbejdet med både almindelige koncertaktiviteter og talentudvikling og aktiviteter for børn, unge og ældre.

Den amerikanske jazzsanger Stacey Kent. Pr-foto

De første fem koncerter er allerede på plads i programmet for 2021. Den 19. maj kan man således høre Athletic Progression og Det Jyske Musikkonservatorium sammen med jazzorkesteret, og den 9. juli spiller det sammen med den amerikanske jazzsanger Stacey Kent.

Foruden koncerterne vil orkesteret også bruge musikhuset til prøver og workshops.