Det østjyske erhvervsliv jubler over coronapas
Erhverv Aarhus regner med, at et coronapas vil øge omsætningen hos mange virksomheder. Østjyske Terma forventer, at passet både kan mærkes på pengepungen og på det praktiske plan.
Armene kan knapt komme ned hos Erhverv Aarhus. Her har man nemlig høje forventninger til det coronapas, som regeringen tidligt onsdag præsenterede i samarbejde med Dansk Erhverv og Dansk Industri.
»Det er meget positivt. Nu når corona så småt begynder at komme under kontrol, er det er rigtig vigtigt, at vi giver alt, hvad vi har, i forhold til at få forretningerne og eksporten i gang igen,« siger Marc Perera Christensen, direktør i Erhverv Aarhus.
I første omgang har regeringen lagt op til, at coronapasset skal bruges i forbindelse med erhvervsrejser. Og det er ifølge Marc Perera Christensen meget væsentligt for aarhusianske virksomheder.
»Det betyder, at folk kan rejse ud i verden og skabe de relationer, som skaber eksport og indtjening. Og så handler det også om de danske virksomheder, som befinder sig rundt omkring på kloden, som har gavn af at få besøg, når man f.eks. skal ansætte nye medarbejdere,« siger han.
Når vi kigger rundt på vores virksomheder, så er det generelle billede, at hestene står klar i startboksene og skraberMarc Perera Christensen, direktør i Erhverv Aarhus
Øget omsætning
I en rundspørge, som interesseorganisationen Dansk Erhverv har lavet blandt sine medlemmer, svarer mere end hver tredje adspurgte virksomhed, at der er forventning om at kunne løfte omsætningen med hjælp fra et vaccine- og coronapas. En af de østjyske virksomheder, som kan række hånden i vejret på det spørgsmål, er teknologivirksomheden Terma, som blandt andet har adresse i Lystrup og Grenaa.
Her har man både rejsemontører, som er afhængige af at kunne rejse ud i verden, og man har ofte besøg af udenlandske kunder, der kommer til Danmark for at inspicere og kvalitetsteste de varer, som Terma leverer.
»Ved de her opgaver ligger der jo nogle betalinger til os. Og lige nu er de opgaver besværliggjort. Så det er klart, at jo lettere vi har ved at rejse ud, og jo lettere vi har ved at modtage udenlandske gæster, jo hurtigere kan vi få penge på kontoen og penge hjem til Danmarks pengekasse,« siger Michael Ahrndt Lehmann, som er director for HR-operations hos Terma.
Derfor regner han også med, at Terma kan være en af de virksomheder, som vil forøge omsætningen på baggrund af coronapasset.
»Jeg tror bestemt, at det her kan ramme vores bundlinje. Jeg kan selvfølgelig ikke garantere det 100 pct. Men det giver helt afgjort en tilstrømning af penge, og det vil betyde, at nogle af de medarbejdergrupper, som ikke omsætter lige nu, kan begynde på det. Så det ser godt ud,« siger Michael Ahrndt Lehmann.
Erhvervsturisme i fokus
De positive forventninger til coronapasset er noget, som Marc Perera Christensen generelt genkender hos Erhverv Aarhus’ medlemmer. Han tror, at en meget stor del af de aarhusianske virksomheder vil kunne øge sin omsætning med sådan et pas. Også en væsentligt større del end den tredjedel, som Dansk Erhvervs rundspørge peger på.
»Når vi kigger rundt på vores virksomheder, så er det generelle billede, at hestene står klar i startboksene og skraber,« siger han.
»For os er erhvervsturismen meget vigtig. Aarhus er jo blevet en stor konference-by. Og hvis vi kan få gang i det igen, så vil det også have betydning for økonomien i resten af Aarhus, hvor oplevelsesøkonomien og restauranter udgør en stor del af erhvervslivet. Også større, end de fleste andre steder i landet.«
Inden for oplevelsesindustrien ser resultatet af Dansk Erhvervs rundspørge også bedre ud, end for andre brancher. Her forventer tre ud af fire virksomheder en større omsætning, som følge af passet.
Praktisk hjælp
Det er ikke kun på pengepungen, at Terma kommer til at kunne mærke indvirkningen af et coronapas. Det vil også være en stor praktisk hjælp i forbindelse med en række arbejdsopgaver.
»Vi er jo stadig afhængige af, at rejse ud i verden på trods af corona. Men vi risikerer at stå i en situation, hvor en medarbejder strander på en mellemdestination. Simpelthen fordi der er så stor varians på kravene for indrejse i de forskellige lande. Så en medarbejder kan få indrejse på første del af rejsen, men blive nægtet adgang til endedestinationen. Det er svært at gennemskue de mange forskellige regler,« siger Michael Ahrndt Lehmann.
Han understreger, at coronapasset ikke kommer til at få betydning for de fyringsrunder, som Terma har varslet. Men det kan måske være med til at forebygge, at lignende vil ske igen i fremtiden.