Fortsæt til indhold
Aarhus

Peter Hegner Bonfils skifter fra Enhedslisten til Socialdemokratiet

Byrådsmedlem for Enhedslisten Peter Hegner Bonfils har valgt at skifte parti til Socialdemokratiet. Han nedlægger samtidig sit mandat i byrådet.

»Det er med en blanding af både vemodighed og glæde, jeg skriver dette.«

Sådan indleder Peter Hegner Bonfils det Facebookopslag, hvor han meddeler, at han ikke længere er medlem af Enhedslisten, men Socialdemokratiet.

»For mig er dette fortsættelsen af kampen for de værdier, jeg står for. Politik er en kamp om- og på værdier. Men for mig er det at bygge op og at skabe resultater altid det vigtigste. Jeg er ikke i politik for at stå på sidelinjen og råbe, men for resultater. Jeg laver ikke partiarbejde for at skændes om linjen, men for at finde fælles fodslag og løsninger,« skriver han og fortsætter:

»Jeg har også i min tid i byrådet for Enhedslisten været resultatorienteret og konstruktiv i min tilgang til politik, men det er tydeligt for mig, at Socialdemokratiet er mit nye politiske hjem, og jeg ser frem til at indgå loyalt i det socialdemokratiske fællesskab. Olof Palme sagde engang: Politik er at ville – og socialdemokratisk politik, det er at ville forandringen, fordi forandringen giver løfte om forbedring.«

Peter Hegner Bonfils understreger, at han »det meste af tiden« har været glad for sin tid i Enhedslisten. Derfor tager han ikke sit byrådsmandat med i Socialdemokratiet, men overlader det til Enhedslisten.

»Det er i mine øjne det rigtige at gøre. Jeg håber også, jeg får lejlighed til at tales ved og samarbejde med Enhedslisten fremover; men nu med mig som socialdemokrat. Og jeg ønsker alle gode og demokratiske kræfter i Enhedslisten god vind fremover,« skriver han.

Dermed forlader han byrådet og sin post som formand for Teknisk Udvalg.

Han er langt fra den eneste i Aarhus Byråd, der har skiftet parti i denne valgperiode. Foruden Peter Hegner Bonfils har syv politikere – tre socialdemokrater, spidskandidaten hos Liberal Alliance, en Venstremand, Alternativets eneste byrådsmedlem, en radikal og nu en fra Enhedslisten – taget turen til et andet parti eller er blevet løsgænger. Derudover har tre medlemmer forladt byrådet.

Peter Hegner Bonfils blev ikke valgt ind ved kommunalvalget i 2017, men fik pladsen i byrådet, da Keld Hvalsø gik på orlov i april 2020.

Enhedslisten har to mandater i Aarhus Byråd.