"Tag" af julelys over Aarhus blev tændt
Lyset forbinder flere markante bygninger i byen og er en del af en større lysinstallation, der skal illustrere et tag over byen.
Har du også undret dig over, hvad det er for nogle lyskegler, som søndag aften lyser på tværs af aftenhimlen over Aarhus?
Det er Aarhus Kommunes og Erhvervs Aarhus’ bud på en ny type julelys – et såkaldt ”lysende tag” – som altså kan ses i mørket den første søndag i advent.
Lysinstallationen er skabt ved, at lysbokse er sat op på flere af byens markante og høje bygninger, og de sender så stærkt koncentrerede lyskegler fra bygning til bygning, så de på den måde bliver forbundet med hinanden og danner illusionen af et tag henover byen.
Lysene kan bl.a. ses fra Musikhuset, Salling Rooftop, Aarhus Universitet og Aarhus Rådhus.
Den nye lysinstallation glæder direktør i Erhverv Aarhus, Marc Perera Christensen.
»Jeg tror, at byens mange lysinitiativer vil få flere til at bevæge sig ind i byen og opleve lyset og samtidig benytte anledningen til at få handlet julegaver i byens butikker, besøge kulturinstitutionerne og få stillet sult og tørst i vores store udvalg af caféer og restauranter,« lyder det fra direktøren i en pressemeddelelse.
Initiativet er et af flere tiltag fra udvalget ”Mere gang i Aarhus”, som Aarhus Kommune i foråret nedsatte for at skabe mere liv i byen under overskriften ”Smilet lever”.
Foruden det lysende tag er Strøget som altid badet i den traditionelle lysende stjernehimmel af julelys. Derudover står der rundtomkring i byen 13 såkaldt lysportaler med ordene ”In It Together”, som er en hilsen til Aarhus Festuge.
Lystaget er bl.a. blevet til med hjælp fra en donation fra Sparnord Fonden.