Symfoniorkesteret har fået to nye chefer
Det er to kendte navne i musiklivet, Jesper Nordin og Thorkild Andreasen, der fra næste år skal stå i spidsen for Aarhus Symfoniorkester. Fremover skal det ligesom Aarhus Teater have en tostrenget ledelse.
Aarhus Symfoniorkester har fundet sin nye ledelse.
Det er Jesper Nordin som musikchef og Thorkild Andreasen som administrations- og sponsorchef, der fra den 1. januar skal stå i spidsen for den kunstneriske og økonomiske udvikling af Aarhus Symfoniorkester.
Det store orkester på 67 musikere går dermed i samme spor som Aarhus Teater, der har en direktør for det kunstneriske og en anden for alt det andet.
I de seneste måneder har orkesteret haft en konstitueret leder, tidligere musikchef Leif V.S. Balthzersen, der har kontrakt til årets udgang. Han – der første gang blev ansat som musikchef i 2000 – trådte til, efter at den tidligere musikchef Kristian Rahbek Knudsen i juni ufrivilligt måtte forlade sin stilling efter knap tre år på posten.
Den franske dirigent Marc Soustrot er stadig chefdirigent for orkesteret.
Dirigent på Smukfest
Den 44-årige Jesper Nordin skal varetage rollen som musikchef og øverste ansvarlige for orkestret. Dets medlemmer kender ham allerede godt – han har været dirigent ved utallige lejligheder, bl.a. ved orkesterets traditionelle søndagskoncert på Smukfest.
Han er uddannet hornist ved Det Kgl. Danske Musikkonservatorium og var derefter ansat i Odense Symfoniorkester, før han valgte at tage en uddannelse inden for orkesterdirektion.
Han havde sin debut som dirigent i 2006 og har siden dirigeret alle landets professionelle orkestre, kor og ensembler plus flere orkestre i udlandet. Han har desuden været indstuderingsleder på Den Kgl. Opera og har siden foråret været fast dirigent for Prinsens Musikkorps. Han har bl.a. specialiseret sig bl.a. i opera og moderne musik.
Med i kunstrådet
Også den 44-årige Thorkild Andreasen er et kendt navn i kulturbranchen. Han har siden 2006 været administrativ leder for det berømmede egnsteater Carte Blanche i Viborg og arbejdede inden da bl.a. som produktions- og forestillingsleder hos Den Jyske Opera og som promoter for bl.a. Rosa (Dansk Rock Samråd).
Desuden har han siden 2018 været medlem af kunstrådet i Aarhus Kommune. Han skal stå i spidsen for orkestrets sponsorarbejde og videreudviklingen af erhvervsnetværket Symfobusiness, i erkendelse af at kulturinstitutionerne i dag skal have øje for andre indtægtskilder end de offentlige.
Det skal han gøre gennem en målrettet sponsor- og erhvervspartnerstrategi, som også Kristian Rahbek Knudsen arbejdede med.
I en pressemeddelelse siger kulturrådmand Rabih Azad-Amad (R), at han ser frem til, at det nye team kommer i gang med sit arbejde.
»Både Jesper og Thorkild besidder et kæmpemæssigt og imponerende drive – de brænder virkelig for arbejdet. Deres brede erfaring og stærke netværk i dansk kulturliv gør dem til det perfekte makkerpar. Jeg har store forventninger til dem begge og er overbevist om, at de vil levere,« siger han.
Orkestret er i gang med at forberede sig til den første store koncert under den nye ledelse, de årlige nytårskoncerter, som spilles fra den 4.-11. januar og har wienermusik som tema.