Demografien fremkalder stadig panderynker ved de østjyske forhandlingsborde
De østjyske byråd arbejder i øjeblikket på at få budgetterne for næste år til at hænge sammen. Men selvom deadline er ens for dem alle, er det forskelligt, hvor langt i processen de er.
Om en lille måneds tid hopper de østjyske borgmestre måske i de lidt pænere jakkesæt og giver hånd til resten af byrådet og glæder sig over, at der er faldet et nyt budget på plads. Men først skal det budget forhandles.
Og lige nu er det nok nærmere arbejdsskoene, der bliver hevet frem fra bunden af borgmestergarderoberne, for forhandlingerne er blevet udskudt pga. forårets valgkamp, og det hele skal gå lidt stærkere end sædvanligt.
Selvom fristen er udskudt til den 5. november i stedet for 15. oktober, skal budgetforslagene nå at blive behandlet ad to omgange med minimum tre ugers mellemrum først.
Men hvad kan de enkelte borgmestre så forvente sig af den kommende periode? Det afhænger af de enkelte kommuner. For selvom der er flere af de overordnede temaer, der går igen, når der på byrådsmøderne bliver diskuteret økonomiske faldgruber, er der større økonomisk spændvidde kommunerne imellem.
To partier forlod forhandling
I disse dage bliver der lavet aftaler forud for forhandling. Og i Norddjurs, er der allerede politikere, der har forladt bordet i protest.
I Norddjurs kæmper kommunalbestyrelsen på andet år i streg med budgetoverskridelser og pres på demografien. Kommunalbestyrelsen mødes til førstebehandling af budgettet d. 7. oktober. Tirsdag forlod konservative og Liberal Alliance forhandlingsbordet.
Målet er et bredt budgetforlig, som vi alle i byrådet kan stå sammen om. Det er der behov for, fordi der er sket nogle overskridelser, som vi helst ikke serOle Bollesen (S), borgmester i Syddjurs
Liberal Alliance er uenige i et forslag om at afsætte 15 mio. kr. til et nyt pingvincenter i Kattegatcentret. De to konservative byrådsmedlemmer er uenige i borgmesterens ønskede prioritering af de penge, som er blevet tildelt kommunen i økonomiaftalen mellem KL og regeringen.
Borgmesteren vil nemlig bruge det økonomiske løft til afvikling af kommunens gæld, i stedet for at lade pengene indgå i driften.
Kommunalbestyrelsen har forhandlet aftale på plads i løbet af denne uge med forventet afslutning torsdag eftermiddag. Dog efter redaktionens slutning.
Bredt forlig i Syddjurs
Selvom det ikke er alle steder, det hele er faldet på plads i forhold til udregning af, præcis hvor mange penge den pågældende kommune har at gøre med på hvilke områder, er der nogle få ting, der er sikre punkter på dagsordenen i forhandlingsperioden.
Syddjurs Kommune har i 2019 oplevet et større skred i budgettet, bl.a. på grund af det såkaldte specialiserede voksenområde, hvor en række enkeltsager har resulteret i store uventede udgifter.
»Målet er et bredt budgetforlig, som vi alle i byrådet kan stå sammen om. Det er der behov for, fordi der er sket nogle overskridelser, som vi helst ikke ser, på driften. Det gør selvfølgelig opgaven særligt vanskelig,« sagde borgmester Ole Bollesen (S) på borgermødet tirsdag aften.
Vi bliver heldigvis flere ældre og flere børn, men det er jo faktum, at det koster. Og for at vi kan følge med vores demografi, skal vi finde lige knap 6 mio. kr. hvert eneste årUffe Jensen (V), borgmester i Odder
Torsdag-fredag er der i Syddjurs budgetseminar for byrådet, før politikerne igen mødes til førstebehandling af budgettet onsdag i næste uge.
Odder kæmper med demografi
I Odder er det primært det demografiske pres, der fremkalder panderynker. Den lille kommune har ligesom de fleste andre kommuner en voksende andel børn og ældre. To meget omkostningstunge aldersgrupper. Og i den mindste af de østjyske kommuner, kan små ændringer i alderssammensætningen gøre større udsving på udgifterne.
Især gruppen af 0-5 årige er stigende, og sammenlignet med den lidt ældre gruppe af børn i 6-16 års alderen, som i en årrække har været meget få og givet faldende elevtal på skolerne, kan det skabe problemer for kommunens skoler fremover.
»Vi bliver heldigvis flere ældre og flere børn, men det er jo faktum, at det koster. Og for at vi kan følge med vores demografi, skal vi finde lige knap 6 mio. kr. hvert eneste år. Det er vi blevet kompenseret for i 2020 igennem økonomiaftalen, men vi ved jo ikke, hvad der vil ske i årene efter det. Og når vi heller ikke ved, hvordan udligningsreformen ender, så vi bliver nødt til at være ansvarlige,« siger borgmester Uffe Jensen (V).
Der kan godt ske ændringer, hvis der kommer gode høringssvar indNils Borring (S), borgmester i Favrskov.
Odders byråd skal førstebehandle budgettet mandag. Borgmesterens har for byrådet fremlagt sit overordnede forslag til, hvordan han synes, budgettet skal håndteres - nemlig med økonomisk ansvarlighed - men ifølge ham er der også en del forskellige forslag til, hvordan pengene skal fordeles.
Førstebehandling veloverstået
Skanderborgs største problem ligger i tilvækst. For hvert parcelhus, der bliver bygget, og hver familie der flytter til, bliver daginstitutioner og skoler mere pressede, og byrådet vil derfor skulle diskutere kapacitetsudfordringer på daginstitutioner og skoler i løbet af behandlingsperioden.
I aftalen er der bl.a. afsat 10 mio. kr. til grundkapitalindskud i nye almene boliger på grund af efterspørgsel efter lejeboliger til bl.a. børnefamilier i de fire største byer.
Derudover fortsætter kommunen arbejdet med udvidelse af daginstitutioner og skoler, som der blev sat penge til side til i budgettet for 2019-2022.
Byrådet mødtes til førstebehandling af budgetforslaget tirsdag, hvor det blev vedtaget, at det samlede forslag skal oversendes til byrådets endelige behandling d. 30. oktober. Fristen for ændringsforslag til budgetforslaget i Skanderborg er d. 24. oktober.
I Favrskov er byrådet ligeledes »godt på vej« med en budgetaftale, som skal i økonomiudvalget tirsdag eftermiddag og til førstebehandling i byrådet tirsdag aften.
»Der kan godt ske ændringer, hvis der kommer gode høringssvar ind,« siger borgmester Nils Borring (S).
Ifølge borgmesteren tegner det til, at hele byrådet er samlet om aftalen. Præcis hvordan aftalen ser ud, og hvilke områder der får tildelt hvad bliver offentliggjort, efter aftalen er blevet vendt i økonomiudvalget.