En universitetsstuderende lidt ud over det normale
Kalenderen er helt booket for Mette Graversgaard, der kombinerer eksamensperioden med at tage til Minsk for at repræsentere Danmark ved European Games.
Juni kan være en ualmindelig travl måned, hvis man går på universitetet. Det ved Mette Graversgaard alt om.
Fredag venter således den første af fire eksamener, der skal bestås, før hun er færdig med første studieår som molekylærbiolog. To af de næste venter arm i arm den 20. og 21. juni.
Og selvom fire eksamener er nok for de fleste at håndtere, skal Mette Graversgaard levere under nogle lidt andre vilkår end de fleste. Hendes eksamen fredag finder således sted under 24 timer efter, hun har været til atletikstævne.
Og eksamenerne den 20. og 21. juni ligger dagen før og på dagen for hendes afrejse til European Games i Hviderusland, hvor hun skal repræsentere Danmark på 100 meter hækkeløb.
Det er lidt atypisk, fordi atletik normalt er så individuelt. Men det bliver også sjovt. Og det er stadig et stort stævne indenfor atletikkens verden.Mette Graversgaard, atlet, Aarhus 1900, om European Games
»Det bliver rimelig presset,« indrømmer hun med et lille grin:
»Men det går.«
Året igennem har der været rigeligt travlt for Mette Graversgaard, som foruden sin individuelle atletikkarriere og studiet også er en del af den stadig ret nye danske satsning på et kvindeligt stafethold på 4x100 meter.
Tid er ikke noget, hun har haft meget at dele ud af:
»Det har været rigtigt hektisk. Lige nu er studiet også på fuld tid, og det er rimelig presset. Det kan jeg godt mærke nu med eksamensperiode, hvor det kan være svært at nå alt. Men jeg har kontaktet Aarhus Universitet Elitesport, og så er planen, at jeg går ned i tid efter sommerferien. Det kommer til at tage lidt af presset.«
Atypisk udsigt
Mette Graversgaard er en del af en større besætning fra atletikklubben Aarhus 1900, som drager til European Games. I alt fem atleter fra klubben tager med flyet til Minsk for at deltage i den blot anden version af stævnet nogensinde.
Mette Graversgaard glæder sig til at prøve formatet i den lidt særlige turnering af. Lige for atletikudøverne er konkurrencen nemlig udformet omkring et holdsystem for alle nationens deltagere.
»Det er lidt atypisk, fordi atletik normalt er så individuelt. Men det bliver også sjovt. Og det er stadig et stort stævne indenfor atletikkens verden, så selvfølgelig går jeg også efter at toppe der,« siger Mette Graversgaard.
Personligt går hun efter at nå i nærheden af den danske rekord på 100 meter hæk ved stævnet, selvom hun også har i bagtankerne, at hun skal præstere helt i top igen ganske kort tid efter.
»Der er universitets-OL halvanden uge efter European Games, og det er nok også et stævne, jeg går meget efter, fordi det er meget stort for universitetsstuderende. Så der skal jeg i hvert fald nok også toppe,« fortæller Graversgaard.
Det kloge valg
European Games indeholder kun en meget lille del af de forskellige discipliner indenfor atletik, som man normalt ser ved eksempelvis OL.
En af de mange discipliner, der ikke er på programmet er bl.a. stafetten på 4x100 meter, som Mette Graversgaard ellers er blevet godt vant til at løbe.
Her skaffede hun dog samme med det øvrige hold et uventet godt resultat i maj ved at blive nummer otte ved verdensmesterskaberne i stafet. Placeringen var ganske givende, da den nu har givet Danmark adgangen til disciplinen ved VM i atletik i Doha senere på året.
Den mulige billet bekræfter hende blot i, at det trods tidspresset er det rigtige også at løbe stafet udover de individuelle hækkeløb.
»På stafet har jeg pludselig muligheden for at komme til VM. På 100 meter hæk skal jeg skære 4/10 væk for at opnå det samme. Det ville også være dumt ikke at prioritere stafet, hvis jeg vil med,« siger Mette Graversgaard.