Fortsæt til indhold
Aarhus

Alternativet dropper to byrådsposter

Alternativet i Aarhus Byråd har overdraget posten i Kulturudvalget og i Midttrafik.

Fuldtidsjob, familie og fire poster som medlem af Aarhus Byråd hænger ikke sammen.

Derfor har Alternativets eneste medlem af Aarhus Byråd trukket sig fra posterne som medlem af Kulturudvalget samt i Midttrafiks bestyrelse og repræsentantskab.

»Det er fysisk ikke muligt for Alternativet med et mandat at være i de tre udvalg og i Midttrafik. Vi må erkende, at der ikke er timer nok i døgnet, når man også skal passe job og familie,« siger Sander Jensen, som i øjeblikket er stedfortræder for Liv Gro Jensen i Aarhus Byråd.

Liv Gro Jensen har som følge af arbejdsmæssige årsager orlov frem til den 10. april 2019 fra sine poster i byrådet. Liv Gro Jensen arbejder som fællesskabsambassadør og bæredygtighedsaktivist i ejendomskoncernen Tækker Group. Siden den 1. januar 2018 har hun været medlem af Aarhus Byråd, og Alternativet fik under konstitueringen forhandlet sig frem til posterne som formand for Social-og Beskæftigelsesudvalget og medlem af Kulturudvalget, Teknisk Udvalg og i Midttrafik.

Liv Gro Jensen gik på orlov den 7. marts 2019, hvor hun samtidig overlod posten som medlem af kulturudvalget til Mette Bjerre (SF). Ango Winther (S) er pr. samme dato indtrådt i Midttrafiks bestyrelse og repræsentantskab.

Liv Gro Jensen blev valgt ind i Aarhus Byråd med 2.241 personlige stemmer, mens Alternativet fik 4,9 pct. af stemmerne og dermed ét medlem af byrådet med i alt 31 medlemmer.

Det har ikke været muligt at træffe Liv Gro Jensen for en kommentar.