Fortsæt til indhold
USA

Kritikere: Trumps nye højrehånd er kristen, kedelig og et kompromis

Mike Pence er Donald Trumps nye højre hånd. Analytikerne kalder ham kedelig, så hvorfor faldt valget på ham?

Donald Trump har i høj grad gjort det til en del af sin stil at gå imod det traditionelle republikanske parti. Mange mener, at det ovenikøbet er deri, at han succes består.

Netop på grund af den stil er det kommet bag på mange, at Donald Trump med udnævnelsen af Mike Pence som sin vicepræsidentkandidat tilsyneladende har bøjet sig for de traditionelle republikaneres ønske.

For Mike Pence er næsten alt det, Donald Trump ikke er. Guvernøren fra Indiana er nemlig politisk erfaren, ærkekonservativ, dybt kristen - og sidst, men ikke mindst kedelig - ifølge flere amerikanske politiske kommentatorer.

Forholdet mellem de to virker da heller ikke hjerteligt endnu. Der har således været historier om, at Trump forsøgte at undsige sig Mike Pence som vicepræsidentkandidat i 11. time.

»Trump virkede ikke begejstret, da han præsenterede ham. Han talte 28 minutter om sig selv og sagde, at det var for at skabe fred i partiet, at han havde valgt Mike Pence. Alle de gode ting, han sagde om ham, var noget, han havde skrevet ned på et stykke papir. Så det er nok et valg, der skal berolige det konservative bagland,« har Niels Bjerre Poulsen, lektor på Center for Amerikanske Studier ved Syddansk Universitet, udtalt til Ritzau.

Noget af det mest bemærkelsesværdige, der kan tilskrives Mike Pence, er, at han var blandt de første republikanere til at støtte op om Tea Party-bevægelsen i det republikanske parti, som agiterer for en mere højredrejet politik.

Og de dybt konservative værdier, som følger med Pence, mener NBCs politiske analytiker, Nicole Wallace, måske kan gøre makkerparret lidt for umage. Hun tror nemlig, at Mike Pence ligger lige lovligt langt fra det brand, som Trump har bygget op om sig selv.

»Pence er "off brand". Hele Trumps brand er at gøre det attraktivt for folk, der aldrig har stemt republikansk før, [at gøre det] - Pence er så traditionel som noget,« har hun sagt under et program på NBC.

Tilstede ved samme program var også det amerikanske medie Bloombergs politiske redaktør, Mark Haleprin. Han mener omvendt ikke, at Mike Pence kommer til at trække nogen opmærksomhed til sig. "Off brand" eller ej er han nemlig stadig en tilpas anonym figur i forhold til både Trump selv og de to andre kandidater, der var til vicepræsidentposten; Chris Christie og Newt Gingrich.

»[Udnævnelsen] viser, at Trump vil have kampagnen til at handle om Hillary Clinton, ikke om personen, han stiller op med,« mener han således.

Det anerkendte amerikanske medie New York Times er også kommet med en analyse af, hvad Mike Pence bringer til bordet af svagheder og styrker.

Blandt styrkerne er, at han kan få ro på konservative kritikere men også, at han forhåbentlig har styr på sit bagland i staten Indiana.

»Pence vil give Trump et stærkt fodfæste i Indiana, en svingstat,« skriver avisen således.

Avisen lister det dog også som en svaghed, at der netop er tvivl om hans styrke og karisma til at vinde hjemstatens vælgere. Samtidig er en af svaghederne, at han kan vise sig så konservativ, at han kommer til at virke afskrækkende på vælgere med mere moderate holdninger.

Foreløbigt har Mike Pence dog formået at leve op til de flestes forventninger ved at trække ganske lidt opmærksomhed til sig.

Da han holdt en tale efter sin udnævnelse takkede han således Gud, sin familie samt Trump for at være kommet så langt, inden han citerede den republikanske og konservative helt, Ronald Reagan - ganske som man kunne forvente.