Orkanen Ian har retning mod Florida med voldsom kraft
Inden for de kommende timer vil orkanen Ian gå i land i Florida. Truer med at forårsage store ødelæggelser.
Det amerikanske orkanvarselscenter, National Hurricane Center, advarer onsdag klokken 17 dansk tid om, at orkanen Ian nærmer sig Floridas kyst.
På nuværende tidspunkt blæser der vinde med op til 250 kilometer i timen. Det betyder, at den lige nu er en meget kraftig kategori-4-storm. Det er det næsthøjeste niveau på den såkaldte Saffir-Simpson-skala.
En kategori 5-storm er kategoriseret ved, at det blæser med mere end 252 kilometer i timen.
De seneste tredive år er der kun to kategori 5-storme, der har ramt USA - begge gange i Florida
Det er dog forventningen, at Ian vil tabe noget af pusten, når den når land, men at den formentlig stadig vil forårsage store ødelæggelser.
Både i form af ødelagte huse og smadret infrastruktur og i kraft af oversvømmelser.
Orkanen forventes at gå i land i det vestlige Florida ved den lille kystby Englewood, som ligger mellem Tampa og Fort Myers.
Ian har allerede forårsaget skader i Cuba, som den passerede tirsdag på sin vej nordpå.