Amerikanere forbereder sig på nye oversvømmelser
Meteorologer advarer om regnmængder svarende til halvdelen af den regn, som Danmark får i løbet af et helt år.
Det er sæson for vildt vejr i USA.
For en uge siden hærgede årets 13. orkan i de amerikanske stater Louisiana, Alabama og Mississippi, inden den fortsatte mod New York, New Jersey, Pennsylvania og Connecticut. Alene i Louisiana blev dødstallet opgjort til 26 efter orkanen Ida, mens det nordpå langs den amerikanske østkyst i blandt andet New York og New Jersey lød, at mindst 50 døde efter Ida.
I denne uge er det Texas, der forbereder sig på voldsomt vejr fra den tropiske storm Nicholas. Det amerikanske meteorologiske institut NOAA har ifølge vejr.tv2.dk advaret om, at et større område i Sydtexas vil få mellem 200 og 400 millimeter regn, og visse steder helt op til 500 millimeter. Til sammenligning falder der ”normalt” 750 millimeter regn i løbet af et helt år i Danmark.
Ifølge meteorologerne ventes den tropiske storm at gå i land natten til tirsdag dansk tid. Den forventes at forlade Texas ud på onsdagen.
Hvor galt det går i Texas, er der ingen klare bud på, men i denne del af verden langs den Mexicanske Golf, hvor tropiske storme og orkaner ikke er usædvanlige, tager man situationen alvorligt. De bebudede regnmængder forventes således at føre til oversvømmelser, ikke mindst i byområder og langs floder.
For fire år siden oplevede texanerne det hidtil værste uvejr. Orkanen Harvey var i omkostninger på niveau med stormfloden Katrina, der i 2005 medførte ødelæggelser til et svimlende beløb af 125 mia. dollars. Harvey og Katrina bliver ifølge vejr.tv2.dk betegnet som de to værste vejrkatastrofer i USA’s historie.
Så galt forventer meteorologerne trods alt ikke, at det går med den tropiske storm Nicholas i denne uge.
Orkansæsonen i Atlanterhavet løber typisk fra juni til november, mens de kraftigste orkaner normalt ses i august og september, hvor havtemperaturen er højest.