Fortsæt til indhold
USA

Mindst 45 personer i det nordøstlige USA har mistet livet til stormen Ida

Nye meldinger om omkomne tikker løbende ind, efter at især New Jersey og New York onsdag og torsdag blev udsat for et stormvejr af dimensioner.

Stærke vindstød, tornadoer og skybrud har onsdag og torsdag hærget det nordøstlige USA og kostet mindst 45 mennesker livet.

Stormen Ida har slået nedbørsrekorder og i de seneste døgn forårsaget mere død og ødelæggelse, end den formåede som orkan, da den i weekenden trak sig fra Den Mexicanske Golf og ind over Louisiana.

I New York City kritiserede borgmester Bill de Blasio eksperterne, der havde advaret om mellem 7,5 og 15 centimeters regn i løbet af dagen, efter at der i Central Park faldt otte centimeter på blot en time.

Disse ekstreme storme, og klimakrisen, er her. Vi skal være bedre forberedt. Vi bliver nødt til at handle.
Joe Biden, USA's præsident

Indtil videre er mindst 14 personer døde som følge af stormen i byen, der aldrig sover – heriblandt tre, der omkom i en oversvømmet kælder i Queens, og en to år gammel dreng.

»Vi vidste ikke, at himlen mellem kl. 20.50 og 21.50 i aftes bogstaveligt talt ville åbne sig og bringe et Niagara Falls-niveau af vand til New Yorks gader,« sagde guvernør for New York Kathy Hochul torsdag om onsdag aftens skybrud.

På den anden side af Hudson River, i New Jersey, har Ida kostet endnu flere mennesker livet.

»Jeg er ked af at måtte meddele, at på dette tidspunkt har mindst 23 fra New Jersey mistet deres liv,« sagde New Jerseys guvernør, Phil Murphy i en tale torsdag.

Satellitbilleder viser kraftige oversvømmelser forårsaget af stormen Ida i byen New Brunswick, der ligger i staten New Jersey. Foto: Maxar Technologies/AFP
Det var ikke kun skybrud, men også stærke vindstød og tornadoer, der især onsdag forvoldte store skader i det nordøstlige USA. Her ses et ødelagt hus i Mullica Hill, New Jersey. Foto: Branden Eastwood/AFP

Et lejlighedskompleks i New Jersey er medtaget i en sådan grad, at 600 beboere er gjort hjemløse. Myndigheder fortalte, at fire personer blev fundet døde i komplekset.

Fem er døde i Pennsylvania, hvoraf en blev dræbt af et træ, der faldt, og en anden druknede i sin bil efter at have hjulpet sin kone ud, skriver The Guardian. Der er ifølge BBC også meldinger om omkomne i Maryland og Virginia.

Præsident Joe Biden har ifølge Reuters erklæret krise i New York og New Jersey. Torsdag udtalte han sig om stormen.

»Disse ekstreme storme, og klimakrisen, er her. Vi skal være bedre forberedt. Vi bliver nødt til at handle,« sagde præsidenten.