• Opdateret 06/05/2020 kl. 06:53

Mike Pence vil nedlægge corona-taskforcen i Det Hvide Hus

Coronavirus-ekspertgruppen i Det Hvide Hus vil formentlig blive nedlagt i slutningen af maj, siger Mike Pence.

Artiklens øverste billede
Vicepræsident Mike Pence sammen med medlemmer af coronavirus-taskforcen. Foto: Leah Millis/Reuters

Det Hvide Hus gør klar til at nedlægge sin coronavirus-taskforce. Det oplyser vicepræsident Mike Pence, der står i spidsen for gruppen.

Mike Pence siger således, at der ved udgangen af maj ikke længere vil være særlig meget brug for beredskabsgruppen, der blev oprettet for at håndtere coronakrisen i USA.

- Jeg tror, at vi begynder at kigge mod Memorial Day (25. maj, red.) eller begyndelsen af juni, siger han til journalister, da han bliver spurgt om en dato for nedlæggelsen af gruppen.

Taskforcen har haft til opgave at håndtere det hurtigt spredende virus, der har kostet omkring 70.000 mennesker livet i USA.

Udmeldingen fra vicepræsidenten er det seneste tegn på, at præsident Donald Trumps administration ikke længere betragter coronaviruspandemien som sin daglige højeste prioritet, skriver nyhedsbureauet AFP.

Taskforcen rapporterer dagligt til Trump og koordinerer mellem medicinske institutter, politisk personale og delstatsguvernører.

Taskforcen har desuden fået hjælp fra medicinske eksperter til at udforme nationale retningslinjer for social afstand.

Mike Pence siger, at disse bestræbelser snart vil kunne overgå til regulære regeringsorganer, som arbejder "på en mere traditionel måde".

Donald Trump siger, at imens han ønsker en "sikker" genåbning af samfundet, så er vanskelighederne forårsaget af den økonomiske nedlukning den største trussel.

- Vi kan ikke holde vores land lukket i de næste fem år, sagde præsidenten under et besøg på en ansigtsmaskefabrik i Arizona tirsdag.

Kritikere mener, at sundhedssituationen fortsat er langtfra sikker, og at Trump har for travlt i et forsøg på at genstarte økonomien i tide til præsidentvalget i november.

Talskvinde i Det Hvide Hus Kayleigh McEnany understreger, at Trump fortsat vil blive briefet af medicinske eksperter, selv om der ikke længere er nogen formel taskforce.

/ritzau/AFP

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.