Mistænkt terrorist dræbt: Ville bombe amerikansk hospital under coronakrise

En mistænkt højreekstremistisk terrorist accelerede ifølge FBI planer om at at udføre et bombeangreb i USA grundet coronavirussen.

Artiklens øverste billede
Ligsom det øvrige USA er Kansas City også i vid udtrækning lukket ned grundet coronavirus. Hospitalerne er dog naturligvis et samlingspunkt, og det var der, manden ville slå til. Foto: Jamie Squire/Getty Images/AFP

Efter 18 måneders overvågning slog FBI torsdag til mod en 36-årig mand, som var mistænkt for at planlægge et terrorangreb på amerikansk jord.

Ifølge FBI’s oplysninger havde coronakrisen fået manden til at fremskynde sine planer. Han havde i lyset af krisen udset sig et hospital som mål for at skabe mest mulig panik.

Anholdelsesaktionen forløb ikke fredeligt, og manden, Timothy Wilson, blev ramt af skud fra FBI-folk. Han blev bragt til hospitalet, men døde af sine skader.

»Med den nuværende covid-19-pandemi besluttede Wilson at fremskynde sin plan om at detonere en bilbombe for at dræbe og såre. Wilson har muligvis også været af den tro, at det forøgede pres på samfundet, som pandemien har skabt, var en unik chance, der skulle udnyttes,« lyder det i en udtalelse fra FBI ifølge ABC News.

FBI betegner Timothy Wilson som en højreekstremist, der gik ind for hvide menneskers overherredømme - på engelsk en »white supremacist.«

FBI havde kort snor i Wilson under hele hans forløb med at planlægge angrebet, efter de opdagede ham, da han havde kontakt med en anden højreekstremist.

De valgte at skride ind, da han var på vej for at afhente en bil fyldt med sprængstoffer, som undercoveragenter havde forsynet ham med.

Wilsons angreb skulle havde fundet sted i Kansas City.

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.