Fortsæt til indhold
USA

Pittsburgh forbereder sig til optøjer, hvis Trump fyrer Rusland-undersøger

Byens politi har bedt betjente om at være klar til optøjer.

SAN FRANCISCO – Vil præsident Donald Trump fyre den særlige Rusland-undersøger Robert Mueller? Eller vil vicejustitsminister Rod Rosenstein, der fører tilsyn med undersøgelsen, få sparket.

Rygterne har længe svirret. De har fået ekstra styrke den sidste uge, efter at FBI ransagede kontorerne til præsidentens personlige advokat. Og Trump har bidraget ved aldrig helt at afvise rygterne.

Da han onsdag blev spurgt igen, svarede han: »Hvad angår de to herrer, så er det i tre måneder, fire måneder, fem måneder blevet sagt, at jeg vil fyre dem, men de er her stadig.«

Ikke desto mindre er politiet - i hvert fald i én amerikansk by - begyndt at forberede sig på, at det kan ske.

I Pittsburgh har politiet sendt en besked rundt til betjente om, at begyndende fra torsdag skal de altid have fuld uniform og uroudstyr klar, når de kommer på arbejde.

»Der er en opfattelse af, at præsident Trump snart vil tage skridt til at fyre den særlige anklager Mueller,« skriver Victor Joseph, Pittsburghs kriminalinspektør i en email, som den lokale tv-station, WTAE, har lagt en kopi ud på Twitter af.

»Dette vil resultere i store protester inden for 24 timer af fyringen. Protesterne vil være semi-spontane og vil formentlig opstå med kort varsel,« fortsætter emailen, som er sendt til alle civilklædte betjente.

Baggrunden er tilsyneladende, at mere end 2.300 mennesker har registreret sig til at deltage i en potentiel protest.

I en pressemeddelelse nedtoner Pittsburghs offentlig sikkerhedsansvarlige, Wendell Hissrich, dog advarslen:

»Vi har ingen troværdig vurdering af, at der vil opstå forstyrrelser, og vi har ingen viden om præsidentens beslutningsproces,« sagde han i en udtalelse.