Fortsæt til indhold
Mellemøsten

Overblik: Operation Fatah - kampen om Mosul

Formålet med offensiven mod Mosul er at generobre byen fra Islamisk Stat inden udgangen af året.

/ritzau/

Den irakiske premierminister har natten til mandag erklæret slaget om Mosul for begyndt.

Få et overblik over operationen her:

* 24. marts 2016 lancerer den irakiske regering sammen med USA "Operation Fatah" (Operation Erobring, red.). I daglig tale kaldes operationen "Slaget om Mosul".

* Iraks hær forsøger i foråret at trænge frem fra syd, og i juli lykkes det hæren at erobre en militærbase i Qayyara 60 kilometer syd for Mosul. Basen skal formentlig være stedet, hvorfra offensiven mod Mosul sættes i gang.

* Samtidig går amerikanske styrker i Makhmur i gang med at træne kurdiske peshmerga-krigere samt soldater fra den irakiske hær til at udføre simultane angreb på Mosul fra nord og nordøst.

* Den vestlige del af Mosul er omgivet af ørken og Syrien, så teoretisk set er det ikke muligt at generobre byen fra vest.

* Offensiven bliver ledet af to kurdiske peshmerga-brigader med 10.000 soldater, to divisioner af den irakiske hær med 20.000 soldater, 6000 medlemmer af regeringsvenlige sunnimuslimske stammer trænet af USA samt 200 marinesoldater og omkring 500 udenlandske rådgivere og militærfolk.

* Et uafklaret spørgsmål er stadig, hvilken rolle shiamilitser og den tyrkiske hær kommer til at spille i generobringen af Mosul.

* I begyndelsen af september 2016 går Islamisk Stat i gang med at grave en to meter bred grøft omkring Mosul og placerer store tanke fyldt med olie tæt på. Under angreb vil tankene eksplodere og uden tvivl forsinke infanteriet.

* Islamisk Stat graver ligeledes tunneler og placerer lureminer i Mosul. Bevægelsen har også rekrutteret børn som spioner som forberedelse til det store slag.

* Irakiske generaler forventer at kampen om Mosul bliver meget vanskelig. Der befinder sig op mod 5000 IS-krigere i byen.

* Islamisk Stat, der hovedsageligt består af uddannede soldater, officerer og efterretningsagenter fra det tidligere regime under Saddam Hussein, er bekendt med den irakiske hærs militære og psykologiske svagheder og er parat til at kæmpe til det sidste.

* FN anslår, at Islamisk Stat har 22.000 udenlandske krigere fra 100 forskellige lande. Imens lyder vurderingen fra CIA, at IS har mellem 19.000 og 22.500 krigere i Irak og Syrien.

* Ifølge Iraks premierminister er målet at befri Mosul fra Islamisk Stat inden udgangen af 2016.

Kilder: CNN, Reuters og Ifimes