Australsk/britisk bloggerpar fængslet i Iran for dronevideo
Et kærestepar på jordomrejse er blevet fængslet i Iran for at optage video med en drone. En yderligere britisk/australsk kvinde er også fængslet.
Følgere på Instagram og Youtube af det australsk/britiske par Jolie King og Mark Firkin har brugt store dele af sommeren på at være bekymrede.
For parret havde egentlig for vane at være aktive på de sociale medier, hvor de lagde historier op fra deres jordomrejse, som var sat til at skulle vare to år.
Men efter parret 26. juni lagde et billede op fra Kirgisistan, blev der pludselig tavst på både Instagram og Youtube.
Ugerne gik, mens følgere spekulerede i, hvad der kunne være sket, og hvor de var henne.
»Gutter, hvor er I? Der er gået en måned nu - er i okay?« lød en af følgernes kommentarer, som fik lov at stå ubesvaret hen.
I denne uge er mysteriet dog blevet opklaret, omend det ikke udelukkende er med godt nyt. For parret er heldigvis i live, men grunden til, at man ikke har hørt fra dem, er, at de sidder fængslet på 10. uge i Iran.
Det er den britiske avis The Times, der først kunne afdække, hvor parret befandt sig.
Ifølge mediet blev parret anholdt, fordi de brugte en drone til at optage videoklip, de ville lægge på de sociale medier. Siden anholdelsen har de siddet fængslet i det berygtede Evin-fængsel.
Fængslet har utallige gange lagt grund til eksekvering af dødsdomme.
The Times skriver, at yderligere en australsk/britisk kvinde også er blevet anholdt og sat i samme fængsel på nogenlunde samme tid som parret.
Jolie King og Mark Firkins forældre udsendte torsdag en kortfattet meddelelse til offentligheden gennem det australske udenrigsministerium.
»Vores familier håber på at få Mark og Jolie sikkert hjem igen så hurtigt som muligt. Vi har ikke yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt og beder pressen om at respektere vores privatliv i denne svære stund,« lyder meddelelsen ifølge News.com.au.
Det australske udenrigsministeriums officielle råd lød både før parrets fængsling og for nuværende, at folk med planer om at rejse til Iran »bør genoverveje, om man har brug for at rejse.«
Hele planen for King og Firkins rejse har dog været at opsøge lokationer og lande væk fra alfarvej.
Da de i 2017 begyndte deres rejse i en brugt Toyota Landcruiser skrev de således følgende om deres motivation.
»Vores største motivation for at lave disse vlogs (videoblogindslag på nettet red.) er, at vi forhåbentligt kan inspirere enhver, som har lyst til at rejse og at nedbryde nogle af de stigma, der er omkring at rejse til lande, som har et dårligt ry i medierne.«
Hvad der nu skal ske står uvist hen, for det iranske styre kan være vanskeligt at forhandle med, fortæller Professor i mellemøstlig politik ved Deakin University Shahram Akbarzadeh til News.com.au.
Han fortæller, at Iranske myndigheder ser trusler overalt og derfor ikke tager let på droneoptagelser:
»Det er uforudseigeligt at have med Iran at gøre. Det er desværre et ubehjælpeligt scenarie. Vi må håbe, der ikke er noget mistænkeligt i de videoer.«