• Opdateret 27/09/2017 kl. 15:11

EU vil give øget mulighed for grænsekontrol

EU-Kommissionen vil øge det tidsrum, hvor det er tilladt at indføre midlertidig grænsekontrol.

Artiklens øverste billede
Danmarks midlertidige grænsekontrol er forlænget adskillige gange siden januar 2016. Foto: Martin Lehmann/Polfoto

EU-Kommissionen foreslår, at muligheden for grænsekontrol øges fra seks måneder til et år med mulighed for forlængelse.

Det fremlægger kommissionen på et pressemøde onsdag, hvor reglerne om åbne indre grænser i Europa er på dagsordenen.

Ifølge kommissionen skal der være mulighed for at etablere grænsekontrol i en periode på op til tre år i ekstraordinære tilfælde, der kan begrundes med særligt alvorlige sikkerhedsproblemer.

Danmarks midlertidige grænsekontrol blev indført med baggrund i migrationsstrømmene til Grækenland og er forlænget adskillige gange siden januar 2016.

Den gælder nu frem til 12. november. Her har EU's migrationskommissær varslet, at den danske kontrol er forlænget for sidste gang.

De nuværende regler tillader kontrol i en begrænset periode, som ikke må overstige seks måneder. Men den kan forlænges. Under ekstraordinære omstændigheder kan den forlænges op til to år.

Kommissionens forslag vil give landene mulighed for at indføre kontrol i op til et år til at starte med og derudover mulighed for forlængelse i to år.

Det kan åbne nye muligheder for Schengen-lande som Danmark, Norge, Østrig og Frankrig, der alle i øjeblikket har intern grænsekontrol.

Det næste skridt er, at forslaget skal forhandles og godkendes af de andre EU-institutioner.

Men kommissionen vil samtidig minde medlemsstaterne om, at kontrol ved grænsen skal være den sidste udvej.

For Schengen-området er et af de mest betydningsfulde resultater af den europæiske integration.

Det påpeger Dimitris Avramopoulos, der er EU-kommissær med ansvar for migration, indre anliggender og medborgerskab, påpeger migrationskommissær

- Vi ønsker for alt i verden at sikre, bevare og styrke det. Fraværet af kontrol ved de indre grænser udgør selve essensen af Schengenområdet, siger han i en pressemeddelelse.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.