Fortsæt til indhold
Europa

Valls vinker farvel – Hollande udpeger ny premierminister

Inderigsminister Bernard Cazeneuve bliver Frankrigs nye premierminister, efter Manuel Valls tirsdag forlod posten for at hellige sig præsidentvalgkampen.

PARIS:

Det bliver den trofaste Hollande-støtte Bernard Cazeneuve, indtil nu fransk indenrigsminister, som bliver landet nye premierminister.

Det oplyser Elysée-palæet tirsdag formiddag.

Tidligere på morgenen indgav Manuel Valls sin afskedserklæring. Efter flere ugers rygter valgte den 54-årige politiker mandag at annoncere, at han stiller op som socialistisk kandidat til præsidentvalget. Og for at hellige sig sin valgkamp har han derfor besluttet at træde tilbage som premierminister.

Bernard Cazeneuve har de seneste knap tre år været landets indenrigsminister og er kendt for at være en af Hollandes tætte allierede i det franske socialistparti.

Han er 53 år og betegnes af flere franske medier som en hårdtarbejdende, diskret og loyal minister.

Som indenrigsminister de seneste år har han især været manden, som har været med til at styre landets politik på store dagsordener som flygtningekrisen, terrortruslen, grænsekontrol og landets undtagelsestilstand.

Socialisten Bruno Le Roux er blevet udpeget til at overtage ansvaret for indenrigsministeriet. Le Roux har indtil nu været præsident for socialistpartiet i Nationalforsamlingen, som er et af de franske parlamenter. Han er ligeledes en af Hollandes tætte allierede.

Cazeneuve er den tredje premierminister under Hollande-regeringen. Han bliver samtidig den premierminister, som kommer til at sidde kortest tid på posten, nemlig kun ca. fem måneder.

Frankrig vælger ny præsident i foråret 2017 over to runder. Den sidste og afgørende runder finder sted den 7. maj.

Den nuværende præsident, Francois Hollande, meddelte den 1. december, at han ikke genopstiller til posten. Socialistpartiet skal vælge deres præsidentkandidat ved et primærvalg, som finder sted i slutningen af januar. Manuel Valls, nu ekspremierminister, spås allerede nu gode chancer for at vinde.