Fortsæt til indhold
Europa

Sverige: Der var "noget" derude

Det var ikke en ubåd, men "noget andet", der i en uge holdt den svenske flåde på stikkerne og kostede skatteyderne 20 mio. kr.

Der var mindst ét fremmed ”element” i den svenske skærgård, og der blev gjort mindst tre troværdige observationer.

Sådan lyder konklusionen fra det svenske forsvar, som fredag morgen kl. 8.00 valgte at afbryde en uges jagt på en neddykket ubåd fra en fremmed magt.

Hovedparten af de skibe og amfibiefartøjer, som den svenske flåde har haft på patrulje i Stockholms skærgård, er nu tilbage i havn. Kun få enheder med ”særlige opgaver” er forblevet i marken, oplyser det svenske forsvar på en pressekonference, som netop er afsluttet i Forsvarets hovedkvarter i Stockholm.

Det har ikke været nogen billig fornøjelse for de svenske skatteydere at have døgnbemanding på flådens eftersøgning af den formodede ubåd.

”Jeg er lige gået forbi vores økonomiafdeling på vej herop, og de samlede omkostninger ligger på ca. 20 mio. svenske kroner,” sagde Sveriges stedfortrædende indsatschef Anders Grenstad på pressemødet.

Mange - ikke mindst svenske medier - har spekuleret i, at der var tale om en russisk ubåd, der muligvis var blevet beskadiget.

Men formentlig var der overhovedet ikke nogen ubåd i skærgården, lyder Forsvarets konklusion, som bygger på talrige analyser og omkring 250 henvendelser fra offentligheden.

Forsvaret har hele tiden talt om, at der kunne være tale om ”fremmed undervandsaktivitet”, og den vurdering ændrede Anders Grenstad ikke på pressemødet.

Her sagde han, at Forsvaret nu udelukker, at undervandsaktiviteten kunne stamme fra en ”konventionel ubåd,” og at det ”noget”, som har været i farvandet, nu har forladt svensk territorium.

”Vi har ikke kunnet fastlægge type, nationalitet eller hvilken aktivitet det drejer sig om,” sagde Anders Grenstad ifølge Aftonbladets liveblog.

Ifølge Forsvaret har det relativt lavvandede havområde ved Stockholm ikke levnet mulighed for en ubåd at manøvrere.

Største dybde i skærgården er 12 meter, og en ubåd har brug for mindst 30 meters dybde for at kunne manøvrere, sagde indsatschefen.

Indsatschefen siger, at to observationer i weekenden havde virket lovende, men at der siden ikke har kunnet spores aktivitet siden.