Gorbatjov advarer mod storkrig i Europa

Mikhail Gorbatjov, Sovjetunionens sidste præsident og modtager af Nobels fredspris, advarer mod en storkrig i Europa som følge af den væbnede konflikt i det østlige Ukraine.

Artiklens øverste billede
 Ifølge Gorbatjov gælder det om at inddæmme konflikten og forhindre, at den spreder sig til nabolandene.

Den 83-årige Gorbatjov synes ifølge et interview lørdag at tro på præsident Vladimir Putins påstand om, at Rusland ikke er part i konflikten i Ukraine, selv om der findes stadig mere dokumentation for, at russiske soldater er blevet sendt ind i Ukraine, om end det er sket i det skjulte. I hvert fald noterer Gorbatjov bifaldende, at Rusland ikke er gået ind i det østlige Ukraine.

 ”Hvis vores land blander sig, så kan det antænde en sådan brand, at hele verden bagefter ikke vil være i stand til at slukke den,” siger han til Den Russiske Nyhedstjeneste.

 Gorbatjov kritiserer den ukrainske centralmagt for at afvise Putins og oprørernes forslag om at bruge tilbudte sikkerhedskorridorer, sådan at omringede ukrainske soldater og andre kan slippe ud.

 ”Men nej, der sidder nogen på deres varme kontorer og ræsonnerer. Og hvad sker der samtidig med folk, børn og kvinder. Man beskyder fødeklinikker. Skoler og hospitaler ødelægges.

 Ifølge Gorbatjov gælder det om at inddæmme konflikten og forhindre, at den spreder sig til nabolandene.

 ”Hvis andre stater bliver berørt, hvis omfanget breder sig, og de alle går ind dér for at være med, så kan det ende med et frygteligt slag i Europa. Det må forhindres,” siger Gorbatjov.

 Gorbatjov støttede i foråret Ruslands annektering af Krim med henvisning til, at det var det russiske flertal på Krims ønske at blive forenet med Rusland.

Manden, der i Vesten har fået æren for at afslutte Den Kolde Krig, har afholdt sig fra at kritisere Putins udenrigspolitik, men har ved andre lejligheder udtrykt bekymring over den russiske præsidents autoritære linje på den indenrigspolitiske scene.

Gorbatjov er medejer af avisen Novaja Gazeta, som er stærkt kritisk over for Putins kurs i Ukraine.

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.