Storbritannien vil ikke vaccinere børn og unge
Storbritannien vil ikke give coronavaccinen til langt de fleste børn og teenagere, melder det britiske sundhedsministerium.
Hvis man er under 18 år, skal man ikke gøre sig forhåbninger om at modtage en vaccination mod Covid-19 i Storbritannien. Det er meldingen fra det britiske sundhedsministerium, skriver det internationale nyhedsbureau AP.
Beslutningen er truffet pba. en anbefaling fra et ekspertpanel. Ifølge denne opvejer fordelene ved vaccination ikke risikoen for alvorlige bivirkninger for unge mennesker, som typisk ikke rammes hårdt af coronasmitten og kun oplever milde symptomer.
Der er dog enkelte undtagelser, idet unge briter ned til 12 år med underliggende sygdomme som f.eks. downs syndrom, et neurologisk handicap eller alvorlige indlæringsvanskeligheder kan få vaccinen.
»Men JCVI (The Joint Committee on Vaccination and Immunization, red.) vil fortsætte med at undersøge ny data og overveje at tilbyde personer under 18 år uden andre sygdomme vaccinen på et tidspunkt i fremtiden,« siger sundhedsminister Sajid Javid ifølge AP.
Denne beslutning står i kontrast til Danmark, hvor børn ned til 12 år kan få coronavaccinen. I onsdags blev det muligt for 12-15-årige at få tid til coronavaccination, og samme dag havde 509 booket tid alene i Region Syddanmark .
I Storbritannien har 46,3 millioner indtil nu modtaget mindst ét vaccinestik, fremgår det af tal fra statistiktjenesten Our World In Data, der indsamler vaccinationsdata fra sundhedsmyndigheder verden over. Det svarer til ca. 68 pct. af den samlede befolkning. Alle voksne personer i Storbritannien har fået tilbudt vaccinen.
Meldingen kommer samme dag som en stor genåbning i England, hvor stort set samtlige restriktioner er frafaldet. F.eks. er der ingen begrænsninger på antallet af personer, der må samles, mundbind er ikke længere et lovkrav, selvom det fortsat »forventes og anbefales«, natklubber kan genåbne, og kravet om en meters afstand frafalder, dog undtaget enkelte steder som hospitaler og ved paskontrol.
I Wales, Skotland og Nordirland har man ikke fulgt helt samme vej i forhold til restriktionerne.