Fortsæt til indhold
Europa
Artiklen opdateres

Pfizer/BioNTech søger om EU-ja til vaccine til store børn

Vaccinen fra Pfizer/BioNTech er godkendt til voksne i EU. Nu vil EU have det udvidet til 12-til 15-årige.

/ritzau/

Der kan være en coronavaccine på vej til store børn i EU.

Pfizer/BioNTech har i hvert fald ansøgt om at få udvidet godkendelsen af sin coronavaccine til også at gælde børn i alderen 12 til 15 år.

Det oplyser selskaberne i en pressemeddelelse.

Tidligere på måneden blev det samme gjort i USA, og BioNTechs topchef, Ugur Sahin, sagde torsdag ifølge nyhedsbureauet AFP, at den kan komme i brug blandt børn i juni.

Det er Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA), som behandler ansøgninger om godkendelser af vacciner i EU - og dermed også Danmark.

EMA kommer med en anbefaling, som EU-Kommissionen herefter skal forholde sig til. Anbefalingerne følges dog som regel.

Vaccinen fra Pfizer/BioNTech er den første, der blev godkendt i EU. Den er en af de to, der i øjeblikket bruges i Danmark.