Stenrig olie-sultan indfører sharia-lov
"Et stort fremskridt", siger Bruneis sultan om amputationer af tyvagtige og stening af utro.
Sultanen i oliestaten Brunei i Sydøstasien har med virkning fra torsdag indført en barsk islamisk lovgivning, der i mange henseender minder om den berygtede sharia-lovgivning.
Fremover skal landets islamiske domstole kunne beordre amputation af tyvagtige og stening af utro, og lovgivningen gælder også for den del af den 440.000 personer store befolkning, som ikke er muslimer, skriver nyhedsbureauet AP.
Landets enehersker, sultan Hassanal Bolkiah, betegner den nye lovgivning som "et stort fremskridt", mens internationale menneskerettighedsorganisationer kalder lovgivningen et tilbageskridt.
Sultan: Det er ikke for sjov
"Beslutningen om at indføre den (sharia-straffene, red.), er ikke ment for sjov, men for at adlyde Allahs befalinger, som de står skrevet i Koranen," sagde sultanen i aftes i en tv-tale til nationen.
Sharia-lovgivningen indføres i etaper, og amputation af tyve og stening af utro er blandt de første strafmuligheder. Men desuden kan muslimer straffes for ikke at deltage i fredagsbønnen, for graviditet uden for ægteskab, for at advokere for andre religioner end islam og for usømmelig opførsel.
Når loven indfases fuldt ud i løbet af de kommende to år, bliver der indført piskestraf, amputation og stening for forbrydelser som tyveri, utroskab og sodomi.
Stenrig olienation
Human Rights Campaign, som ikke mindst har arbejdet for lige rettigheder for lesbiske, bøsser, biseksuelle og transseksuelle, kalder det "rædselsvækkende og sygt", at Brunei som det ottende land i verden indfører dødsstraf for homoseksualitet.
Brunei er på grund af sine olieindtægter blandt verdens 10 rigeste lande og er samtidig et meget konservativt muslimsk land med islamiske domstole.
I muslimske nabolande som Malaysia praktiseres en begrænset form for islamisk lov - uden amputation og dødsstraf - og det samme gælder i Aceh-provinsen i den folkerige republik Indonesien.