Fortsæt til indhold
Asien

11 døde på 10 dage på Mount Everest

Dødstallet er endnu engang steget i det, der er blevet en fatal måned på Mount Everest.

Sent mandag aften dansk tid stod det klart, at endnu en klatrer er død på Mount Everest.

Dermed har 11 bjergbestigere nu mistet livet på verdens højeste bjerg på blot 10 dage.

Det seneste dødsoffer blev amerikanske Chris Kulish, som døde på vej ned fra toppen af bjerget. Ved at have passeret toppen nåede han at blive en del af "7 summit club" ved at have besteget de syv højeste bjerge i verden.

En stor del af dødsfaldene skete i den forgangne uge, hvor op til flere hundrede klatrere forsøgte at nå toppen på de samme få dage. Det førte til deciderede køer på toppen, hvor man hverken kunne komme frem og tilbage.

Det var en ekstremt farlig situation, fordi man i den højde er i risikozonen for at udvikle højdesyge, som også endte med at være dødsårsagen for flere af klatrerne.

Et af sidste uges ofre blev den britiske klatrer Robin Haynes Fisher, som selv advarede om situationen med for mange klatrere, inden han begav sig mod toppen.

»Med en eneste rute til toppen kan forsinkelser på grund af for mange mennesker vise sig fatalt, så jeg håber, at min beslutning om at stile efter den 25. maj vil betyde færre folk. Det er selvfølgelig medmindre, alle andre gør det samme,« skrev briten på Instagram 19. maj.

Seks dage senere døde han efter at have passeret toppen.

I videoen over artiklen kan man se, hvor tæt trafik der har været på den nepalesiske side af Mount Everest på vejen mod toppen.

I den nuværende sæson har Nepal udstedt bestignings-tilladelser til 381 mennesker. Det er ny rekord. Klatrere betaler knap 75.000 kroner for en tilladelse.

Mount Everest er 8.848 meter højt og er dermed verdens højeste bjerg.