200 frygtes omkommet ved mudderskred i DR Congo

Afskovning har øget risiko for stadigt flere mudderskred i mange dele af det vestlige og det centrale Afrika.

Antallet af omkomne ved et mudderskred i Den Demokratiske Republik Congo ventes at stige til over 200, siger talsmænd for myndighederne ifølge BBC. Mudderskreddet skete onsdag.

- De fleste af de omkomne er fra et fiskersamfund ved søen Lake Albert, siger embedsmænd.

Dødstallet er baseret på, hvor mange huse som er blevet begravet under jord og mudder, efter at voldsomme skybrud ødelagde dele af et nærliggende bjerg.

Håbet om at finde overlevende er ved at svinde bort, da redningsmandskabet ikke har maskiner til at flytte store nedfaldne klippestykker.

- Der er mange mennesker begravet, som vi ikke kan redde, siger Pacifique Keta, der er viceguvernør i Ituri provinsen til Reuters.

- Bjergene gør også hele området svært tilgængeligt, siger Keta.

Der er risiko for mudderskred i mange dele af det vestlige og det centrale Afrika, fordi træer og skove er fjernet i store områder, hvor lokale typisk bosætter sig på stejle skråninger.

Over 400 er blevet fundet dræbt og 600 savnes stadig efter et lignende jordskred mandag i udkanten af Sierra Leones hovedstad, Freetown.

Abdul Nasir, som er programkoordinator for Røde Kors, anslår, at 9000 mennesker er berørt af mudderskreddet.

Mange af de fattigste boligområder i Freetown ligger nær havet og har dårlige kloaksystemer. Det medvirker til at gøre dem særligt sårbare over for oversvømmelser i regntiden.

Mange af de huse, som er bygget på bjergskråningerne i området, er ulovlige og uforsvarligt bygget.

/ritzau/Reuters

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.