Uffe Ellemann om Castro: Han var en farlig ballademager

Fidel Castro var en dødsensfarlig ballademager under Den Kolde Krig, mener Uffe Ellemann-Jensen (V).

Artiklens øverste billede
Fidel Castro ses her i juni 1961. Året før Cuba-krisen, der førte verden på randen af en atomkrig. Foto: AP

Det nu afdøde revolutionsikon Fidel Castro satte et stort aftryk på både Cuba og resten af verden som leder af landet gennem næsten 50 år.

Det mener den tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen (V).

Han tror, at Fidel Castro blandt andet vil blive husket for sin rolle i Cuba-krisen i 1962, hvor spændingerne mellem USA og det daværende Sovjetunionen var ved at resultere i en atomkrig.

- Han var en dødsensfarlig ballademager under Den Kolde Krig, lyder det fra Ellemann-Jensen.

- Det var i høj grad ham, der stod bag Cuba-krisen ved at invitere sovjetiske missiler til Cuba. Det bragte os så tæt på en tredje verdenskrig, som vi vel ikke har været på noget tidspunkt.

- Jeg mindes ham ikke for særlig meget godt, siger han.

Fidel Castro erobrede magten i Cuba i 1959.

Han overdrog magten til sin lillebror, Raul, i 2006 på grund af helbredsproblemer og trådte endeligt tilbage i 2008.

Til trods for at han var populær blandt cubanere, var hans regeringstid ikke god for befolkningen, mener Uffe Ellemann-Jensen.

- Han var et romantisk symbol med skægget, cigaren og damerne. Men han efterlod et dybt forarmet folk og en masse gærende revolutioner rundt omkring.

- Når man ser, hvad revolutionerne gav det cubanske folk, føler jeg ikke trang til at være taknemmelig for ham på menneskehedens vegne, siger den tidligere udenrigsminister.

Cuba har erklæret ni dages landesorg i forbindelse med Fidel Castros død. Søndag 4. december sænkes den afdøde revolutionære leders urne i jorden.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.