Fortsæt til indhold
International

Fransk politi har fundet tredje lig i sønderskudt lejlighed

Fransk politi har fundet endnu et lig – en kvinde – i den lejlighed, der blev stormet under stor anti-terroraktion onsdag.

Det var en exceptionelt stor politi- og sikkerhedstyrke, der tidligt onsdag morgen slog til mod en islamistisk terrorcelle i Paris-bydelen Saint-Denis.

Flere end 200 mand fra politi, antiterrorenheder og militæret deltog i operationen, hvor der blev affyret over 5.000 skud. To formodede terrorister blev i første omgang meldt dræbt.

Nu oplyser den franske offentlige anklager, at en tredje person – en kvinde – er fundet død i den sønderskudte lejlighed natten til fredag. Hendes identitet er endnu ikke slået fast.

PÅ grund af de mange granater, som aktionsstyrken affyrede, da de forsøgte at trænge ind i lejligheden styrstede dele af bygningskomplekset sammen, og franske myndigheder har derfor været påpasselige med at fastslå det endelige dødstal, da der kunne gemme sig flere dræbte i murbrokkerne.

Sammenstyrtningsfare har desuden forsinket politiets undersøgelse af lejligheden.

Den 28-årige Abdelhamid Abaaoud blev dræbt og en kvindelig selvmordsbomber sprang sig selv i luften under politiaktionen i Saint-Denis. IS-krigeren Abaaoud menes at være hjernen bag terrorangrebene i Paris, hvor 129 mennesker blev dræbt sidste fredag.

I de voldsomme skudvekslinger blev den 28-årige formodede bagmand bag sidste uges terrorangreb i Paris, den belgiske statsborger og IS-kriger Abdelhamid Abaaoud, dræbt. Hans lig blev fundet gennemhullet af kugler.

En kvinde, som også befandt sig i lejligheden, sprængte ifølge franske myndigheder sig selv i luften. Hun er endnu ikke officielt identificeret, men et pas tilhørende den 26-årige Hasna Ait Boulahcen blev fundet i en taske i lejligheden.

Ifølge franske medier er kvinden kusine til Abdelhamid Abaaoud. Hun skød angiveligt mod de indtrængende aktionsstyrker med en kalashnikov-riffel, hvorefter hun detonerede sin bombevest og blev dermed den første kvindelige selvmordsbomber i Frankrig. Dødsårsagen mangler stadig at blive endeligt bekræftet af retsmedicinere.

På en lydoptagelse kan man høre et medlem af politiets elitestyrke råbe til Hasna Ait Boulahcen under aktionen:

»Hvor er din kæreste, hvor er han!« råber politimanden på lydoptagelsen, som er foretaget af en beboer i området.

»Han er ikke min kæreste! Han er ikke min kæreste!« skriger Hasna Ait Boulahcen tilbage.

Hør råbene her:

På en senere video fra politiaktionen høres adskillige høje brag og skud fra lejligheden, og derefter ses en kraftig ildkugle-eksplosion, som blæser vinduet ud og kaster skrammel og fragmenter ned på gaden. Det er denne eksplosion, som politiet formoder, blev udløst af en selvmordsbombe.

Lejligheden i Saint-Denis – samme bydel som nationalstadionet Stade de France ligger i – husede ifølge den offentlige anklager en islamistisk terrorcelle, som var klar til at slå til mod nye mål i Frankrig.

I alt blev syv mænd og en kvinde anholdt under politiaktionen, som varede omkring syv timer. Tre mænd blev pågrebet inde i lejligheden, to personer blev pågrebet i boligblokken, og en kvinde og en mand blev pågrebet i nærheden.

Det franske parlament vedtog torsdag, at Frankrig skal være i undtagelsestilstand i de næste tre måneder. Det betyder blandt andet, at politiet kan foretage ransagninger, uden først at få lov af en dommer.

I alt er der gennemført 793 ransagninger siden terrorangrebene, 90 personer er anholdt og 164 er placeret i husarrest. Desuden er der fundet 74 våben, herunder 18 militærvåben, 84 rifler og 68 håndvåben.

Seneste nye om Frankrig er, at broren til Abdelhamid Abaaoud, er anholdt i Marokko. Det skete angivelgit allerede i sidste måned, da han landede med fly i havnebyen Agadir.

Optagelse: Her rykker fransk RAID-team ind:

Ny optagelse: Her rykker fransk SWAT-team ind