Fortsæt til indhold
International

Jordskælvet har fået Erdogan til at stramme censurskruen

Fodboldfans skal have mundkurv på, journalister er blevet arresteret, og tv-stationer har fået bøder. Tyrkiet har siden jordskælvet forsøgt at gøre det sværere at kritisere regeringen.

ISTANBUL

Den voksende vrede mod præsident Recep Tayyip Erdogan for håndteringen af det voldsomme jordskælv, som for tre uger siden ramte det sydlige Tyrkiet, brød i weekenden ud i lys lue.

Det, der skulle markere en tilbagevenden til hverdagen, blev i stedet en arena for kritik, da fans under de første fodboldkampe i den bedste tyrkiske liga siden katastrofen begyndte at råbe på regeringen om at gå af.

Tilskuerne var tavse i de første 4 minutter og 17 sekunder af kampen – en reference til det tidspunkt på morgenen, hvor jordskælvet skete. Så begyndte det: