Prince Charles efterlyser "Marshall-hjælp" til kloden
Der er snart ikke mere tid at handle i, mener den kendte klimaforkæmper.
Den britiske tronarving prins Charles, der er kendt for sit miljøengagement, har endnu engang efterlyst handling fra verdens nationer, skriver CNBC.
»Klimaproblematikken, faldet i biodiversiteten og verdens sundhedsudfordringer er alle symptomer på, at Jorden er ved at blive presset til mere, end den kan holde til. Hvis ikke vi handler nu og i et hidtil uset omfang, når vi ikke det snævre vindue, der endnu er til at handle i,« sagde prinsen i forbindelse med klimatopmødet Climate Week 2020 i New York.
Tronarvingen påpegede, at corona-pandemien er et "wake up-call", vi ganske enkelt ikke må ignorere. Men sagde i samme åndedrag, at han længe havde iagttaget, at folk ikke handler, før det næsten er for sent.
»Klimakrisen har været synlig i årtier, men den er blivet talt ned og benægtet. Nu tårner den sig op over os, og kan få coronavirussen til at se ubetydelig ud i forhold til. På dette sene tidspunkt i forløbet kan jeg ikke se anden udvej, end at der etableres en form for Marshall-hjælp til naturen og planeten.«
Helen Clarkson, leder af nonprofit-organisationen Climate Group, der arrangerer Climate Week i New York hvert år, lovpriste talen fra den britiske prins.
»Prins Charles henleder opmærksomheden på et vigtigt tidspunkt i historien, da USA ydede storstilet økonomisk hjælp til Europa efter Anden Verdenskrig. Jeg håber, at beslutningstagere i USA lytter efter og gør sig tanker efter denne tale,« sagde Helen Clarkson.
Også en anden kongelig deltager på klimatopmødet i New York betegnede situationen lige nu som kritisk.
»Klimakrisen, fattigdommen, hungersnøden, ledigheden og de socioøkonomiske uligheder er alle blevet værre efter en årrække med utilstrækkelig, kollektiv handling,« sagde Jordans kong Abdullah.