Chefen for den britiske sundhedsstyrelse: Vi vil nok først have en vaccine i slutningen af 2021
I et interview søndag undsiger Chris Whitty, chefen for Storbritanniens sundhedsstyrelse, den britiske regerings forudsigelse om, at landet vil have en vaccine i midten af 2021.
Mens hele verden efterhånden sukker efter, at forskere lykkes med at udarbejde en effektiv vaccine mod coronavirus, kom chefen for den britiske sundhedsstyrelse, professor Chris Whitty, søndag med en nedslående forudsigelse om netop udsigten til en brugbar vaccine.
I et interview med den britiske avis The Telegraph, løftede han sløret for, hvilken tidshorisont han anser som realistisk i kapløbet mod en vaccine.
»Jeg vil selvfølgelig blive glad, hvis vaccinen kom før, men jeg vil blive meget overrasket, hvis vi har en effektiv vaccine klar til brug for store dele af befolkningen inden slutningen af vinter næste år,« siger han og uddyber:
»Jeg tror, det er usandsynligt, at vi får en vaccine, der både er effektiv og kan skaleres i store doser denne vinter, altså i slutningen af 2020 eller begyndelsen af 2021. Jeg tror, at der er en rimelig chance for, at vi vil have en vaccine et tidspunkt før vinteren næste år - altså i slutningen af 2021 og starten af 2022,« lyder besked fra Whitty.
Dermed har han en mere pessimistisk tidshorisont end den britiske regering, der har erklæret, at man håber på en vaccine i midten af 2021.
Den britiske regering har investeret massivt i udviklingen af en vaccine, og forskere på Oxford Universitet er godt med i kapløbet med deres vaccineprojekt sammen med virksomheden AstraZeneca. Deres projekt er lige nu i den såkaldte fase 3, hvor vaccinen testes på mennesker.
EU-kommissionen indgik tidligere i august en forhåndsaftale om at købe 400 millioner doser fra netop AstraZeneca/Oxford-projektet, når vaccinen er færdigudviklet og godkendt til brug. Præcis hvornår, det bliver, vides ikke, men Danmark vil med sikkerhed få del i vaccinerne. Det udtalte sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke i forbindelse med offentliggørelsen af aftalen.
»En vaccine er et meget vigtigt redskab i indsatsen mod coronavirus og i bestræbelserne for, at vi kan vende tilbage til et normalt liv. Det har været højt prioriteret for regeringen at få en aftale på plads sammen med de andre EU-lande, og i dag har vi taget et vigtigt skridt på vejen mod at skaffe en vaccine til Danmark,« sagde Heunicke.
Rusland overhalede dog alle vaccineudviklere indenom og overraskede verdens sundhedsmyndigheder, da landets præsident, Vladimir Putin, den 11. august proklamerede, at man som de første i verden havde en vaccine mod coronavirus.
»Jeg ved, at den (vaccinen, red.) virker meget effektivt og skaber stærk immunitet. Og jeg gentager: Den har bestået alle nødvendige kontroller,« hævdede han og meddelte desuden, at hans egen datter havde fået vaccinen.
Efterfølgende er det dog kommet frem, at udviklerne er sprunget over den afgørende fase 3, og at vaccinen kun er testet på 76 mennesker.

