Fortsæt til indhold
International

Brand afløst af oversvømmelser: Plaget australsk delstat har fået regn

Antallet af skovbrande er reduceret kraftigt, men nu truer nye problemer.

Efter måneder med tørke og adskillige skovbrande er der nu nye problemer i den australske delstat New South Wales.

I første omgang kom de voldsomme regnskyl som en lettelse i området, da de har hjulpet med at slukke ca. en tredjedel af områdets skovbrande, skriver The Guardian.

Men nu truer nye problemer i området, da der nu er meldinger om oversvømmelser. Millionbyen Sydney har haft en af de vådeste tre-dages perioder i mange år.

»Det har været et velkomment afbræk i vejret og en stor lettelse for mange folk i området,« siger Shane Fitzsimmons, der er brandkommissær i New South Wales landdistrikter.

Biler kører i oversvømmede gader i Byron Bay i New South Wales. Foto: Ballina Surf/Reuters

Men han slår også fast, at regnmængderne kan give nye problemer.

»Det er klart, at vi ikke ønsker at se store ødelæggelser pga. oversvømmelser.«

Og regnen ser ud til at fortsætte de kommende dage. Sydney Morning Herald skriver, at meteorologerne venter kraftig regn over Sydney både lørdag og søndag. Begge dage kan der komme op mod 120 mm regn.